Gdzie można uprawiać Kajakarstwo Górskie w Polsce?

Polskie rzeki z całą pewnością są piękne, ale czy mogą dostarczyć mocniejszych emocji? Czy znajdziemy u nas rzeki szybkie, niebezpieczne, budzące zastrzyk adrenaliny? Oczywiście, że tak! Wystarczy wiedzieć gdzie szukać. Zanim jednak dowiemy się gdzie szukać tych wzburzonych wód, zastanówmy się czym dokładnie jest kajakarstwo górskie i jak je uprawiać.

Kajakarstwo górskie – podstawowe informacje

W skrócie, kajakarstwo górskie polega na spływie kajakiem po górskich rzekach, lub ciekach wodnych o podobnym charakterze. Wyróżnia się dwa nurty tej dyscypliny:

Wyczynową – polegającą na rywalizacji innymi i uzyskiwaniu lepszych wyników na wyznaczonych torach. Do kajakarstwa wyczynowego zaliczamy slalom i zjazd.
Turystyczną – polegającą na spływaniu dzikimi rzekami, dla samej satysfakcji i przyjemności wynikającej z doświadczenia.

Oczywiście nie jest to jedyny podział, oba nurty dzielą się jeszcze na różne poddyscypliny. Jednak zgłębianie się w to zagadnienie to temat na inny artykuł.

Gdzie pływać?

Gdy już wiemy czym jest, zastanówmy się gdzie możemy uprawiać kajakarstwo górskie w Polsce. Pomoże nam w tym specjalna klasyfikacja rzek górskich, dzięki której łatwo dopasujemy trasę do naszych umiejętności. Przedstawia się ona następująco:

Klasy Rzek

WW I – Bystra rzeka, pozbawiona niebezpiecznych przeszkód, ewentualne zagrożenia widoczne są z daleka. Np. Dunajec, Łysa Kłodzka, Biała Głuchołaska
WW II – Pojawiają się podwodne przeszkody, niewielkie progi i odwoje. Bezpieczny spływ wymaga doświadczenia. Np. Białka (do Czarnej Góry), Biała Lądecka (do Radochowa), Dzika Orlica
WW III – Silny nurt i częste przeszkody, zdarzają się też szachownice głazów. Np. Białka (w Tatrzańskim Parku Narodowym), Izera, górny Bóbr
WW IV – Rwący nurt, ilość przeszkód i zagrożeń sprawia, że niekiedy potrzebne jest rozpoznanie z brzegu. Np. Kamienna (poniżej Szklarskiej Poręby)
WW V – Spore progi, silne odwoje i wysokie spadki. Konieczna staje się asekuracja z brzegu. Np. Górna część Kamiennej (powyżej Szklarskiej Poręby)
WW VI – Niemal niemożliwa do przepłynięcia, pokusić się o jej zdobycie mogą tylko wybitnie doświadczeni kajakarze, w szczytowej formie. Brak rzek tej klasy w Polsce

Jak widać, mamy gdzie uprawiać kajakarstwo górskie w Polsce. A jeśli naturalne rzeki to dla nas za mało, istnieją także sztuczne tory, takie jak Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie. Możemy na nich bezpiecznie poćwiczyć przed zawodami, bądź wybraniem się na prawdziwą rzekę.

Po wybraniu rzeki, warto wyprawić się na nią wraz z znajomymi, bądź w większej grupie, z okolicznym klubem kajakowym. Górskie spływy są, bądź, co bądź bardziej niebezpieczne i w razie wypadku dobrze jest mieć do kogo zwrócić się o pomoc. Z drugiej strony, ta odrobina ryzyka zapewni nam zastrzyk adrenaliny, którego trudno doświadczyć na nizinnych rzekach.

Opracowane przez: GoKajak

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here