Jak dostać się do policji?

Każdy z nas będąc dzieckiem wymarzył sobie idealny dla siebie zawód. Jedni w dorosłym życiu zupełnie odbiegają od dziecięcych założeń. Inni natomiast od młodości uparcie dążą do realizacji pragnień. Wiele maluchów na swoim podwórku udawało policjantów. Zabawy te zawsze były ekscytujące i pełne pomysłów. Co jeśli jednak przekształci się to w pasję i chęć życia i zarabiania w taki sposób? Podążając za tą myślą pozostaje dowiedzieć się jak dostać się do policji. Nie jest to takie proste.

Jak dostać się do policji?

Aby zostać „stróżem prawa” na przyszłego kandydata czeka wiele zadań. Należy zacząć od formalności. Przygotować dokumenty takie jak:

  • podanie o przyjecie do służby w Policji i złożyć je Komendzie Wojewódzkiej,
  • wypełniony kwestionariusz osobowy
  • kserokopie dokumentów, które potwierdzają posiadane wykształcenie.

Gdy dokumenty te zostaną dostarczone, rozpocznie się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z kilku etapów.

Jak dostać się do policji?Pierwszym etapem jest test wiedzy liczący 40 pytań. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Każde z zadań posiada cztery warianty odpowiedzi, z których należy wybrać jeden. W przypadku gdy test nie pójdzie najlepiej nie należy się stresować – nikt po nim nie zostaje skreślony. Jednak ilość zdobytych na nim punktów ma znaczenie i wpływa na ostateczny ranking. Kolejnym etapem jest test sprawności fizycznej, na którym trzeba pokonać przygotowany tor przeszkód w czasie nie wyższym niż 1m41 sek. Uzyskany czas przeliczany jest na punkty.

Następnie kandydaci poddawani są badaniu psychologicznemu

Mają one na celu określenie osobowości oraz predyspozycji przyszłego policjanta. Badanie podzielone jest na 3 części:

  • indywidualne badania na podstawie testu komputerowego
  • rozmowa z psychologiem
  • podsumowanie.

Jeśli wynik badania będzie negatywny, do kolejnej rekrutacji można przystąpić ponownie dopiero za rok.

Rozmowa kwalifikacyjna

Późniejszym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, oceniana przez komisję składającą się z 2-4 osób. Pozytywny wynik daje przepustkę do kolejnej fazy, jaką jest komisja lekarska. Oceniana jest tu psychiczna i fizyczna zdolność kandydata do pełnienia służby. Po badaniach należy wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego. Po przejściu tego etapu można oczekiwać na listę rankingową, w której zawarte są informacje na temat punktacji i możliwości zdobycia dodatkowych punktów. Jeśli kandydat pozytywnie zakończy postępowanie kwalifikacyjne i zdobędzie minimalną ilość punktów, może zostać przyjęty do służby w Policji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here