Jak upiec chleb?

Każdy z nas choć raz poczuł kiedyś zapach świeżo upieczonego chleba, czy to w domu czy też przechodząc rano obok piekarni. Nie da się zapomnieć smaku i zapachu domowego chleba, a zwłaszcza kiedy został on upieczony w naszej kuchni. Jeżeli jesteś ciekaw jak upiec chleb odpowiedź uzyskasz w artykule poniżej.

Przygotowanie w domu chleba nie jest rzeczą trudną. Wymaga to nieco pracy i cierpliwości ale końcowe efekty są warte zachodu.

Jak upiec chleb?

Jak upiec chleb?Do upieczenia zwykłego chleba będzie potrzebna nam mąka. Nie musisz się za bardzo orientować w typach mąki, często na półkach w sklepach opakowania mają napisane „świetnie nadaje się do pieczenia chleba”, często takie mąki mają w sobie nie do końca zmielone ziarna przykładem może być mąka pełnoziarnista, co w przypadku naszego wypieku jest dużą zaletą. Teraz należy wybrać czy będziemy piec chleb na zakwasie czy na drożdżach. Jest kilka typów drożdży, możesz użyć tych w proszku jak i świeżych w kostce, lecz z nich należy zrobić rozczyn co zajmie kilka minut więc wybór jakich użyjesz należy do Ciebie.

Szybki przepis na rozczyn

Drożdże wrzuć do większego kubka, dodaj łyżkę cukru oraz jedną czwartą szklanki letniego mleka. To ważne aby mleko nie było ani za gorące ani za zimne. Następnie dodaj 3 łyżki mąki i szybko wymieszaj aby nie powstały grudki a później odstaw do wyrośnięcia na około 20 minut. WAŻNE: składniki na rozczyn odejmujemy ze składników z naszego przepisu na chleb, jeżeli w naszym przepisie nie ma mleka to przy rozczynie należy zastąpić je letnią wodą.

Jeżeli jednak zdecydujesz się piec chleb na zakwasie to warto się w niego zaopatrzyć. Zakwasy można kupić w supermarkecie bądź w sklepie ze zdrową żywnością, można także zrobić go własnoręcznie lecz musisz liczyć się z tym, że będzie to trwało ponad 4 dni.

Szybki przepis na zakwas

Szybki przepis na zakwasZ mąki żytniej najłatwiej uzyskać zakwas ale jeżeli chcesz możesz użyć też innej np bezglutenowej ale to na pewno będzie trwało dłużej i nie ma pewności że się uda. Do wyparzonego słoika wsyp mąkę i tyle samo wody, może to być np. 60g, od Ciebie zależy ile chcesz uzyskać zakwasu. Ważne aby dodawać po tyle samo składników np. 60g mąki i 60ml wody. Wymieszaj drewnianą lub plastikową łyżką, nie rób tego metalową gdyż zakwas może wchodzić w reakcję z metalem. Nakryj słoik czystą ściereczką ale niezbyt szczelnie i odstaw w ciepłym miejscu na noc. Następnego dnia należy „dokarmić” zakwas i ponownie dodać tyle samo mąki i wody co poprzedniego dnia i jeszcze raz odstawić do dnia następnego. Warto kontrolować czy zakwas nie zbliża się niebezpiecznie do brzegów słoika, wtedy należy go wymieszać, ponownie dokarmić. Zakwas gotowy jest dopiero 5 dnia. Dobry zakwas ma konsystencję gęstej śmietany, ma kwaśny zapach, widoczne są na nich pęcherzyki powietrza. Takiego zakwasu możesz używać wielokrotnie.

Kiedy znajdziemy odpowiedni dla nas przepis na nasz chleb to po dodaniu wszystkich składników należy wyrobić ciasto. Nie potrzeba do tego specjalnych urządzeń i maszynek do pieczenia chleba, wystarczą nasze ręce i dobre chęci. Po wyrobieniu ciasta przekładamy je do formy bądź blachy wyłożonej papierem i odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy nasze ciasto wyrosło wkładamy je do nagrzanego piekarnika i po określonym upływie czasu w przepisie z którego korzystamy, wyciągamy. Tak gotowy chleb jest już gotowy do spożycia i przede wszystkim mamy świadomość z czego jest zrobiony, a więc smacznego!

Historia chleba

Chleb jest znany niemal od zawsze. I niemal od zawsze uważany był za elementarny składnik posiłku człowieka. Najstarsza wzmianka o chlebie ma już prawie 15000 lat. Odgrywa on istotną rolę w przekazach kultury. Znany był niemal we wszystkich starożytnych kulturach. Przez te wszystkie lata oczywiście zmieniały się techniki wytwarzania chleba. Zmieniała się przede wszystkim metoda otrzymywania mąki oraz wypieku samego ciasta. Starożytnie były to po prostu placki z mąki smażone na rozgrzanych kamieniach. Dopiero później zaczęto wypiekać chleb pod glinianym garnkiem. Dopiero na początku XX wieku wynaleziono maszynę do krojenia chleba i właśnie rok 1912 można uznawać za początek kariery chleba krojonego. Około 20 lat później rozpoczęto wytwarzać tak chleb na masową skalę. Okazało się, że chleb krojony stał się marketingowym sukcesem. Na początku lat trzydziestych niemal wszystkie sprzedawane w USA chleby były krojone. W niektórych kręgach żartowano nawet, że jest to jedno z największych osiągnięć ludzkości. Dziś coraz więcej ludzi samodzielnie piecze chleb o czym wspomnieliśmy na początku artykułu. Coraz więcej fanów ma także chleb sprzedawany w całości a nie krojony. Zachowuje on w ten sposób dłużej swoją świeżość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here