Jak zostać policjantem?

Stojąc u progu dorosłości młodzi ludzie mają przed sobą niezwykle trudne zadanie do wykonania. Muszą dokonać wyboru odnośnie swojej przyszłości, zawodu, który będą wykonywać przez dalsze życie. To trudny czas dla młodego człowieka, bo tak naprawdę on sam jeszcze nie jest pewny, którą drogą chciałby podążać. Wybór zawodu to niezwykle trudny wybór, bo przecież jego efektem jest wykonywanie pracy, która będzie nam towarzyszyła przez większość naszego życia. Człowiek niespełniony zawodowo jest bardzo nieszczęśliwy. Jest jak ptak uwięziony w klatce, który marzy o wolności. Obranie niewłaściwej ścieżki rozwoju w młodości często posiada tragiczne dla nas skutki w życiu dorosłym. Często wykonujemy pracę, do której zostaliśmy przygotowani i choć nie spełnia ona naszych oczekiwań boimy się podjąć nowego wyzwania. Takie postępowanie prowadzi do naszego wypalenia i braku satysfakcji z pracy. Większość małych chłopców w dzieciństwie marzy o pracy policjanta. Często próbują te marzenia zrealizować, stawiając pierwsze kroki w życiu dorosłym. Mundur, broń, poczucie władzy to tylko część atrybutów, które przyciągają młodych ludzi do tego wyjątkowego zawodu. Jednak czy każdy młody chłopak nadaje się do wykonywania tej pracy? I właściwie jak zostać policjantem?

Jak zostać policjantem?

Jak zostać policjantem?To pytanie nurtuje wielu przyszłych kandydatów na to stanowisko. Zastanawiają się oni jakie warunki powinni spełniać, aby wykonywać ten zawód. Jakie cechy posiadać, aby zostać przyjętym w szeregi tego zawodu. Otóż kandydat aby móc założyć mundur i cieszyć się wykonywanym zawodem policjanta musi przejść szereg testów i badań, które zakwalifikują go bądź przekreślą jego marzenia o tej pracy. Przyszły policjant musi mieć nienaganną opinię. Zostanie poddany wieloetapowym testom psychologicznym, które określą czy jego charakter i predyspozycje będą współgrały z pożądanym modelem kandydata. Przejdzie także szereg ćwiczeń fizycznych, które określą jego sprawność i kondycję fizyczną.

Policjant to człowiek, który wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę. Stała gotowość do pracy, stawianie się na każde wezwanie (to jest służba, a nie praca), często powoduje, że młodzi ludzie początkujący w tym zawodzie są sfrustrowani i obawiają się o swoje dalsze losy w tej placówce. Nie każdy mężczyzna nadaje się na policjanta. Trzeba posiadać mocny charakter, odporność na stres, umiejętność nieprzenoszenia stresów i niepowodzeń do domu,wysoką motywację do pracy i bardzo silną osobowość. Jak zostać policjantem? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Zdać testy i spełnić wszystkie wymogi jakie ciążą na kandydacie. Jednak dopiero wykonywanie tego zawodu uświadamia człowiekowi jak ważna i odpowiedzialna jest jego praca.

Jak zostać policjantem? – Informacje szczegółowe

Jak zostać policjantem? - Informacje szczegółoweJakie są jednak szczegółowe informacje dla wszystkich kandydatów ubiegających się o pracę w policji? Sprawdziliśmy to. Przede wszystkim powinniśmy posiadać polskie obywatelstwo oraz nieposzlakowaną opinią. Wykluczone jest skazanie prawomocnym wyrokiem, nawet za przestępstwo skarbowe. Niezbędne będzie także wykształcenie co najmniej średnie. O wysokiej sprawności fizycznej chyba nie trzeba wspominać bo jest to oczywiste. Zresztą zostanie zweryfikowane na testach sprawnościowych. Niezbędny jest także uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Kiedy spełniamy wszystkie powyższe wymagania możemy złożyć stosowny wniosek w każdej komendzie wojewódzkiej policji. Oczywiście nie w każdym momencie a jedynie wtedy gdy jest ogłoszony nabór. Ogłoszenia takie znajdziemy chociażby na stronach internetowych poszczególnych komend. Do wniosku powinny być dołączone niezbędne dokumenty:

  • kserokopie dokumentów (powinny to być dokumenty, które potwierdzą nasze umiejętności oraz wykształcenie), niezbędne może być także okazanie oryginałów)
  • kwestionariusz osobowy (należy dokładnie wypełnić cały kwestionariusz zgodnie z załączaną instrukcją, druk możemy wcześniej wydrukować pobierając z internetu lub pobrać na miejscu w komendzie)
  • podanie o przyjęcie do służby (niezbędne jest odpowiednie podanie, wzór znajdziemy na stronie internetowej komendy)

Po złożeniu wszystkich podanych dokumentów przyjdzie czas na tak zwane postępowanie kwalifikacyjne. Czekają na nas jeszcze testy, badania i rozmowa kwalifikacyjna. Test wiedzy składa się z 40 pytań. Test sprawności fizycznej polega na przejściu specjalnego toru przeszkód. Badana jest zwinność, wytrzymałość, szybkość i ogólna sprawność fizyczna. Następnie niezbędna jest rozmowa kwalifikacyjna z czteroosobową komisją, badania psychologiczne oraz komisja lekarska podczas której każdy kandydat poddawany jest niezbędnym badaniom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here