kasza jaglana
fot. pixabay.com

W naszej codziennej diecie powinny pojawiać się zdrowe węglowodany. Znajdziemy je w kaszach oraz produktach wieloziarnistych, które mają dobry skład, a także w warzywach i owocach. Jednym  ze zdrowych źródeł węglowodanów jest kasza jaglana. Sprawdź, dlaczego warto ją jeść!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/kasza-jaglana-wlasciwosci-lecznicze-i-wartosci-odzywcze/

Kasza jaglana

Jagły to jedna z najstarszych kasz, która nadal nie jest zbyt popularna w wielu domostwach. Otrzymuje się ją z nasion prosa, który był uprawiany już w epoce neolitu! Kasza jaglana ma podobne wartości odżywcze jak kasza gryczana. Nie ma dużo skrobi, ale za to posiada dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Posiada również bardzo dużą zawartość witaminy B1, B2 oraz B6, a także żelaza oraz miedzi.

Jest ona lekkostrawna i nie uczula, a także nie zawiera glutenu. Dlatego też osoby z celiakią bardzo chętnie po nią sięgają. Ma również działanie antywirusowe, a także zmniejsza stan zapalny błon śluzowych oraz jest doskonałym lekarstwem na katar!

Kasza jaglana ma działanie zasadotwórcze, a to oznacza, że odgrywa dużą rolę w przywracaniu prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie.

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana również powinna znaleźć swoje miejsce wśród fanów dbania o urodę! Ma ona krzemionkę, która pozytywnie oddziałuje na włosy, skórę oraz paznokcie. A także krzem pełni ważną rolę w mineralizacji kości, czyli zapobiega ich odwapnianiu.

Dodatkowo ma ona dużą ilość witaminy młodości – E oraz lecytyny, która poprawia pamięć i koncentrację. Osoby pracujące umysłowo powinny ją koniecznie wdrożyć do swojej diety!

Kasza jaglana jest dość kaloryczna, ale ma też wysoki indeks glikemiczny, dlatego też szybko podnosi poziom cukru we krwi i nie powinny jej spożywać diabetycy oraz cukrzycy.

Jak ją przyrządzić?

Kaszą jaglaną należy odpowiednio ugotować, aby nie była gorzka. Przed ugotowaniem powinno się ją najpierw przelać zimną, a później gorącą wodą. Można także wrzucić ją do wrzątku, a dalej wysypać do czystej, gotującej się wody.

Przeczytaj też: http://www.rajnet.pl/witamina-d-dlaczego-jest-nam-potrzebna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here