koszulki punk

Koszulki punk to część garderoby każdego szanującego się skinheada, grunge’a, metala i gotha. Subkultura znana jako „punk” swój początek miała w latach 70 ubiegłego stulecia. Za jej początek uznaje się brytyjską formację muzyczną pt. „Sex pistols”, za którą stoją rzesze fanów mrocznego klimatu. Przynależność do tej subkultury można manifestować na wiele wszelkiego rodzaju sposobów. Na przykład poprzez noszenie specjalnie zdobionych ornamentów tudzież poprzez inne elementy ubiory czy też głośną, graną z głośników – muzykę. Za subkulturą punk stoi cała filozofia, w której jako główny nurt uznaje się sprzeciw wobec norm społecznych oraz walkę o wolność tych norm. Punkowcy znani są bowiem z różnych nietypowych zdobień ciała, jakimi są na przykład kolczyki i tatuaże, a także sygnowane „na punka” fryzury. Ciekawym elementem stroju typowych punk z lat 70-tych były potargane spodnie, które wyrażać miały swobodny styl życia ludzi młodych a także uwielbienie do miejskiej zabawy i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Subkultura punk poza typowym dla siebie wizażem posiadła też wiele ideologii, z których najlepiej rozpoznawalną jest ideologia anarchii i braku wyznania dla jakichkolwiek reguł życia. Zdaniem członków subkultury instytucje państwowe nie spełniały swoich statutowych funkcji, wobec czego był zbędne. Na dodatek ich istnienie psuło i degenerowało poziom kultury ulicy. Bezpośrednio narażało to państwowe instytucje na zarzuty braku poszanowania dla odmienności, inności i indywidualności. Dziś wiemy, że brak wsparcia dla indywidualności negatywnie rzutuje na innowacyjność i kreatywność. Wyjątkowo niechlubną opinią wśród subkultury punk cieszyły się nie tylko takie instytucje państwowe jak rząd i parlament, ale odnosili się oni wrogo również wobec policji i wojska.

Koszulki punk jako element ubioru subkultury punk

Ubiór subkultury punk jest prozaiczny. W Polsce możemy znaleźć wiele punktów sprzedaży specjalizujących się w sprowadzaniu zza morza tzw. dedykowanych subkulturze punk ubiorów. Wśród typowego asortymentu możemy znaleźć między innymi potargane dżinsy, kolorowe koszulki punk oraz akcesoria skórzane. W subkulturze popularne są naszywki z logami ulubionych formacji muzycznych, ideologicznymi hasłami i ikonami. Celem mody w owej subkulturze jest pokazanie swej inności oraz kreatywności w opozycji do modnych autorytetów.

Najbardziej powszechnie kojarzonym elementem subkultury punk są jednak typowo pomalowane na jaskrawy kolor włosy w stylu natywnych mieszkańców Ameryki Północnej z plemienia Irokez. Ich konstrukcję uzyskuje się zazwyczaj przy pomocy substancji, które pokrywają włos niewidzialną powłoką, która twardnieje pod wpływem kontaktu z tlenem oraz jest zmywalna przy pomocy wody – choć nieco degenerująca molekularną budowę tkanki włosia.

Poza włosami elementem wystroju każdego szanującego się punka bywa malowanie twarzy. Bywa iż elementem pracy jest bielenie skóry na twarzy a także malowanie ust i podkreślanie oczu kolorem – najczęściej czarnym. Umiłowanie do czerni punki dzielą zazwyczaj z dwiema innymi subkulturami – metalową i gotycką.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here