Pierwsze objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Szacuje się, że dotyka nawet co 3 osobę naszej populacji. Często pojawia się również jako wada towarzysząca krótkowzroczności oraz nadwzroczności. Jakie są pierwsze objawy astygmatyzmu, które powinny skłonić do wizyty u okulisty i w jaki sposób można go korygować?

Objawy astygmatyzmu

Osoby z wadą astygmatyzmu mają problem z ostrym postrzeganiem zarówno linii poziomych, jak i pionowych, konturów przedmiotów, które są dla nich rozmazane, a także ocenianiem odległości. Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, powoduje bowiem nieprawidłowe załamywania się promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach oka. Spowodowane jest to różnymi przekrojami krzywizn w przypadku astygmatyzmu regularnego, będącego najczęściej występującą wadą lub nieregularnym kształtem rogówki w przypadku tzw. astygmatyzmu nieregularnego – rzadszego i pojawiającego się na ogół w wyniku uszkodzenia mechanicznego oka lub choroby nazywanej stożkiem rogówki.

Jeśli więc masz wrażenie, że kształty wokół Ciebie stały się rozmazane, trudno Ci ocenić prawidłowo odległość, często mrużysz oczy lub przekrzywiasz głowę chcąc wyraźniej dostrzec oddalone od Ciebie przedmioty – warto udać się do okulisty, który zbada Twoje oczy i sprawdzi, w jaki sposób można skorygować widzenie, przywracając komfort życia. Ze skorygowaniem astygmatyzmu nie należy zwlekać. Zaniedbania mogą bowiem spowodować poważniejsze schorzenia wzroku, bóle głowy i znacznie obniżają komfort codziennego funkcjonowania.

Jak można skorygować astygmatyzm?

Wadę astygmatyzmu regularnego (występującego najczęściej u większości ludzi) koryguje się na ogół odpowiednio dobranymi soczewkami kontaktowymi lub okularami. Współcześnie oferowane soczewki mogą korygować jednocześnie wady krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu regularnego, dzięki dopasowaniu soczewek torycznych. Korygują one indywidualne różnice w budowie oka, dzięki czemu promienie światła w prawidłowy sposób skupiają się na siatkówce. Zastosowana została w nich nowatorska technologia ASD, która utrzymuje soczewki w miejscu, nawet przy gwałtownych ruchach głowy czy oczu. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego konieczne jest natomiast dobranie specjalistycznych soczewek kontaktowych. Sprawdź, jakie możliwości korygowania astygmatyzmu oraz innych wad wzroku oferuje marka Acuvue. Na stronie Acuvue.pl znajdziesz także specjalny test, za pomocą którego możesz sprawdzić w domu, czy objawy, jakie odczuwasz nie świadczą o astygmatyzmie: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here