grypa
fot. pixabay.com

Grypa jelitowa tak zwana jelitówka jest dość częstym schorzeniem, z którym zapewne zetknął się każdy z nas. Szczególnie dotkliwe są jej objawy jako, że wyłączają nas praktycznie całkowicie z obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/grypa-jelitowa-objawy-sposoby-leczenia/

Przyczyny grypy jelitowej

Grypę jelitową wywołują wirusy jednak nie takie same jak w przypadku zwyczajnej grypy, która pojawia się najczęściej jesienią lub w okresie przedwiośnia. Za jej występowanie odpowiadają norowirusy, astrowirusy, rotawirusy, astrowisrusy. Atakują nas dość szybko jako, że grypą jelitową możemy zarazić się błyskawicznie od osoby już zarażonej, np. poprzez podanie ręki osobie zarażonej, często później tą dłonią dotykamy oczu i ust. Do zarażenia dochodzi również często drogą kropelkową jak w przypadku tradycyjnej grypy.

Nie sposób się przed tym bezpośrednio ochronić, możemy stosować oczywiście profilaktycznie dystans społeczny w graniach 2 metrów, który obecnie jest zalecany w przestrzeni społecznej.

Należy również pamiętać, że popularna jelitówka jest też chorą tzw. Brudnych rąk. Pamiętajmy więc o codziennej higienie i dokładnym myciu rąk szczególnie przed spożywaniem posiłków a po powrocie np. ze sklepu lub ze środków komunikacji publicznej.

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy jelitowej najczęściej są takie same dla osób w każdym wieku. W pierwszej fazie następuje bardzo silna i wodnista biegunka. Często jest tak, że osoby zarażone grypą  żołądkową nie zdają sobie sprawy z tego schorzenia, łącząc pojawiające się objawy ze spożyciem pewnych potraw.

W tym przypadku biegunka jednak może się utrzymywać, jest bardzo wodnista i nie ustępuje od razu po pierwszym wypróżnieniu. Dla tego nie wskazane jest aby w trakcie występowania takich objawów zakładać powrót do obowiązków czy też planować przemieszczanie się. Biegunka i wymioty, który również mogą się pojawić występują nagle i nie będziemy  w stanie ich powstrzymać ani kontrolować.

Często również występuje wysoka gorączka powyżej 39 stopni i silne osłabienie organizmu.

Leczenie domowe w przypadku grypy żołądkowej

W przypadku występowania powyższych objawów najlepiej jest pozostać w domu, maksymalnie dużo odpoczywać i spożywać jak najwięcej płynów aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Jeżeli objawmy nie ustąpią w ciągu 3- 4 dni należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Przeczytaj też: http://www.rajnet.pl/topinambur-nowe-warzywo-w-naszej-kuchni-i-jego-zastosowania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here