cukrzyca

Odsetek osób chorych na cukrzycę wzrasta na świecie z każdym kolejnym rokiem. W tym są przypadki osób zdiagnozowanych, a jak wiele jest i takich, którzy nie zdają sobie sprawy, że chorują. Ale co to tak właściwie jest? Rozpatrzmy krótko co to jest cukrzyca i jak się ją leczy.

Cukrzyca jest chorobą, wynikającą z nieprawidłowego działania hormonu, wydzielanego przez trzustkę – jest to oczywiście insulina. Prawidłowe działanie tego hormonu powoduje między innymi, w zależności od potrzeb organizmu, obniżenie stężenia glukozy we krwi, czyli reguluje jej prawidłową ilość. Z racji tego, że u cukrzyków taka regulacja jest zaburzona, mają oni podwyższony poziom cukru we krwi, i stąd też nazwa tej choroby. Na cukrzycę można zachorować mając przekazane geny osób, które na nią chorowały, ale nie tylko czynniki genetyczne są podłożem; znacznie bardziej wpływowy jest tryb życia – brak aktywności fizyczne, nadwaga, otyłość, używki i inne… To wszystko tylko podnosi ryzyko zachorowania na chorobę, która obecnie jest nie do wyleczenia. Można jej tylko zapobiegać, przeciwdziałać lub zapobiegać powikłaniom.

Cukrzycy korzystają z urządzeń, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu. Są to m.in. glukometry i pompy insulinowe. Glukometr to urządzenie służące do dokładnego pomiaru aktualnego stężenia glukozy we krwi. Pompa insulinowa natomiast to niewielkie urządzenie, które dosłownie naśladuje pracę trzustki i podaje do organizmu insulinę w sposób ciągły, w zależności od aktualnego zapotrzebowania organizmu, przez co nie trzeba stosować zastrzyków.

Osoby chore na cukrzycę potrzebują jeszcze wiele innych urządzeń, które pozwalają im na swobodne funkcjonowanie. Gdyby ich nie stosowano, może dochodzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, nieraz mogących stanowić nawet zagrożenie dla życia – od zasłabnięć aż po zawał serca.

Niezbędne akcesoria dostępne są w wielu sklepach, także tych internetowych, na przykład sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl, gdzie dostępne są nie tylko akcesoria, ale i książki, skąd można zaczerpnąć kolejne garści niezbędnych informacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here