Satysfakcjonujące życie seksualne to nieodzowny element życia każdej szczęśliwej pary. Najważniejsze to, aby obie strony były zadowolone, spełnione i usatysfakcjonowane. Preferencje co do trwania samego stosunku są jednak zróżnicowane – dla jednych powinien trwać on nawet do dwóch godzin, włączają w to grę wstępną, a dla innych satysfakcjonujący jest kilkunastominutowy seks.  Ile zatem powinien trwać idealny stosunek?

Przeciętny stosunek seksualny?

Seks to zupełnie indywidualna sprawa. Wyniki, które są tu podawane to jedynie uśrednione liczby. Na długość stosunku składa się naprawdę wiele czynników. Jak podaje pewien raport przeciętna długość zbliżenia od wprowadzenia członka do pochwy do wytrysku to 13,9 minuty. Dojrzały kochanek wie jednak, że stosunek seksualny to nie tylko kwestia zaspokojenia siebie, a również partnerki. I właśnie z tego powodu mówimy o dłuższych stymulacjach takich, które w pełni zaspokajają obydwie strony. Zatem przeciętny seks, nie sam stosunek, trwa w granicach 30-45 minut. Nie jest zatem powiedziane, że jest to idealny stosunek.

Za długi czy za krótki?

Nie ma sztywnych wytycznych, które dotyczą czasu trwania stosunku. To, że jeden trwa bardzo krótko a drugi bardzo długo, nie oznacza, że są one różne pod kątem satysfakcji czy też w kwestiach właściwości. Często jest tak, że w obrębie tej samej pary preferujemy różne długości stosunku. Czasami jest tak, że po prostu nie mamy ochoty na długi seks i nie ma w tym nic złego. Nie ma zatem za długiego czy za krótkiego stosunku seksualnego.

Istnieją jednak uśrednione granice trwania stosunku.  Poniżej przedstawiamy wyniki ankiety, która dotyczy czasu stosunku:

  • seks, który trwa w przedziale 3-7 minut – jest wystarczający do zaspokojenia potrzeb obojga partnerów,
  • seks, który trwa 7-13 minut – jest również wystarczający, aby zaspokoić potrzeby partnerów, ale ten daje więcej przyjemności,
  • seks trwający 2 minuty uważany jest za zbyt krótki,
  • sekst trwający 10-30 minut uznawany jest za zbyt długi

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk jest przyczyną skrócenia czasu stosunku seksualnego. Aby mówić o przedwczesnym wytrysku należy pamiętać, że zachodzi on jedynie wtedy, kiedy mężczyzna nie chce, aby doszło do niego w określonym czasie. Jest to niezależne od niego. Niemniej jednak w tym wypadku do wytrysku dochodzi jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub zaraz po. Z przedwczesnym wytryskiem mamy do czynienia, gdy stosunek trwa poniżej 2 minut. Jest to problem, który dotyka obojga partnerów. Czy można sobie z nim radzić? W skrajnych przypadkach stosowana jest psychoterapia i farmakoterapia. Najczęściej jednak leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich technik seksualnych oraz relaksacyjnych. Niezbędna będzie w wypadku takiego problemu także wizyta u seksuologa.

długość stosunku

Idealny stosunek seksualny 

Podsumowując, idealny stosunek seksualny jest kwestią indywidualną. Partnerzy powinni dostosować się wzajemnie do swoich preferencji, a także czasu jego trwania. Nawet jeśli stosunek trwa 3 minuty, nie oznacza to, że może on nie być satysfakcjonujący. Długość stosunku uzależniona jest od stopnia podniecenia, sytuacji, ale też kondycji fizycznej kochanków. Odchylenia od „normy” nie wskazują na problem, dopóki dwie strony czują się usatysfakcjonowane.

Gdy jeden z partnerów zgłasza swoje stałe niezadowolenie odnośnie rodzaju stosunku, wtedy możemy mówić o problemach natury seksualnej. Do najczęstszych problemów należy przedwczesny wytrysk u mężczyzny. Można jednak go wyeliminować stosując odpowiednie techniki. Bardzo ważne jest, aby partnerzy potrafili rozmawiać o swoich oczekiwaniach względem doznań seksualnych. Nie powinni bać się odmawiać, kiedy im się nie podoba, a także prosić o więcej, gdy czują się usatysfakcjonowani. Nie trzeba zamartwiać się, że niekiedy potrzebujemy po prostu „szybkiego numerku”, a innym razem chcemy, aby seks był długi i wyczerpujący. Taki balans jest bardzo ważny i pozwala także na poznanie swoich własnych preferencji.

Idealny seks to ten, gdzie partnerzy znają swoje upodobania, wiedzą, jak zaspokoić drugą stronę. Zbliżenia powinny być satysfakcjonujące dla obydwu stron, dlatego w razie wystąpienia problemów warto zwrócić się z nimi do odpowiedniego eksperta, jakim jest seksuolog.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here