Jak urządzić piwnicę?

0
11773

Piwnica w większości mieszkań pełni rolę podstawowego pomieszczenia gospodarczego. Zazwyczaj przechowujemy w niej: nieużywane aktualnie rzeczy, przetwory, rowery i inny sprzęt sportowy. Niezależnie od tego czy pełni ona rolkę domowej spiżarni czy składziku, powinna być ona dobrze rozplanowana i czysta. O czym należy pamiętać przy urządzaniu tego bardzo przydatnego pomieszczenia?

Piwnica jako spiżarnia

W piwnicy można urządzić siłownię lub warsztat jednak najczęściej pełni ona rolę magazynku lub spiżarni. Jest to bardzo przydatne pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać sezonowy sprzęt sportowy lub inne rzadko używane przedmioty.

Wyposażenie piwnicy powinno być uzależnione od tego w jaki sposób mamy zamiar ją wykorzystywać. Jeśli mamy zamiar urządzić w niej spiżarnię musimy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i temperaturę. Jeśli w piwnicy nie ma okna należy zamontować w niej specjalny szyb wentylacyjny. Spiżarnia, aby spełniała swoje zadanie musi być zawsze sucha i przewiewna.

Przed ustawieniem mebli warto pomyśleć o zabezpieczeniu ścian i podłogi. W większości piwnic rolę podłogi spełnia jedynie wylewka betonowa. Najprostszym sposobem, aby ją zabezpieczyć jest ułożenie na niej płyt pilśniowych lub gumolitu. Jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian. Jeśli nie mają one zbyt dużych ubytków i wyglądają w miarę estetycznie warto pozostawić je w stanie surowym.

Należy też kupić odpowiednie regały do piwnicy. Powinny być one nie tylko solidne, ale również pakowne by zmieściła się na nich jak największa ilość dżemów, konfitur, kompotów i soków.

Jak urządzić domowy składzik?

W celu zmienienia naszej piwnicy w magazynek należy zwiększyć jej funkcjonalność. Pierwszą z rzeczy, o której należy pomyśleć jest podzielenie dostępnej powierzchni na sekcje. Należy jasno określić, w którym miejscu na przykład będą znajdowały się nieużywane książki i ubrania, a w którym narzędzia do majsterkowania.

Układanie rzeczy w dowolnym miejscu to najprostszy przepis na bałagan. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i odkładanie rzeczy na swoje miejsce sprawi, że unikniemy totalnego chaosu w piwnicy.

Piwnice są zazwyczaj niewielkimi pomieszczeniami, dlatego oprócz standardowych regałów warto w nich zamontować dodatkowe półki i stelaże. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest montaż na ścianach haków na rowery.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here