Maturzyści coraz częściej pewnie o tej porze roku zadają sobie pytanie, jakie studia wybrać? Z bogatej oferty uniwersytetów i różnych szkół wyższych wybór jest przeogromny i często przytłaczający młodych ludzi. Trudno im podjąć decyzję, bo tak naprawdę nie wszyscy wiedzą jeszcze do chcą w życiu robić.
Jakie studia wybrać?
Wielokrotnie obok pytania jakie studia wybrać, pada pytanie: czy studiować chcę dla wiedzy, czy dla papierka, który stwierdzi, że mam wykształcenie wyższe? Warto jednak zastanowić się nad tym, co nas w życiu tak naprawdę interesuje, co lubimy robić, bo wtedy łatwiej przekuć ukończone studia na pracę. Jeśli wybierzemy studia tylko dla uzyskania dyplomu ich ukończenia, zasilimy rzeszę bezrobotnych, albo sfrustrowanych osób pracujących, które nienawidzą swojego miejsca pracy. Z dyplomem jednak jako tysięczny socjolog, marketingowiec ekonomista może być jednak trudno coś zmienić w naszym życiu bez przekwalifikowania się.
Warto więc pomyśleć przy wyborze kierunku o kierunkach niszowych, elitarnych, na które przyjmowanych jest mało osób a ich ukończenie daje nam ciekawy zawód i często efekt wow, kiedy mówimy, co ukończyliśmy. Na takim jednak kierunku trzeba być zainteresowany samym studiowaniem i wykazywać chęci do pracy, bo się nic nie ukryje i student nie jest anonimowy.
Jakie studia wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda młoda osoba jest inna i nie można narzucić wyboru kierunku ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy czy aktualne trendy modowe. Warto jednak spojrzeć przed wyborem studiów na rankingi samych kierunków i rankingi zatrudnienia absolwentów poszczególnych szkół wyższych, gdyż może to ułatwić podjęcie decyzji. Rankingi pokazują nie tylko kierunki oblegane, ale też takie, po których łatwo znaleźć pracę, bo akurat mniej osób je kończy niż jest zapotrzebowanie rynku.
Dziś łatwiej jest wybrać sobie studia, gdyż szybko można dotrzeć do opinii o poszczególnych kierunkach ze względu na istnienie mediów społecznościowych. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje, gdyż studenci i absolwenci zakładają grupy, fora internetowe, na których wymieniają się opiniami o samym kierunku, ale też o wykładowcach itd. Często takie drobne informacje bardzo pomagają odnaleźć się w gąszczu propozycji uniwersyteckich.