implant czy proteza

Czasem usunięcie zęba jest potrzebą. Gdy nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, ryzykujemy, iż z czasem pewnych konsekwencji nie będzie można już cofnąć. Więc zanim dotrze do ekstrakcji, stomatolog winien zaplanować dalsze postępowanie. Możliwości jest parę: implant, most, czyli stała proteza uzupełniająca brak jednego bądź paru zębów, czy proteza ruchoma. Wybór zależy od stanu pozostałych zębów, a również zasobności portfela – ceny wahają się od kilkuset złotych do chociażby 7 tysięcy.

Każdy ubytek należy uzupełnić

Strata zębów pociąga za sobą ogromne konsekwencje dla urody, jednak co ważniejsze – dla zdrowia (analizowania naukowe pokazują, iż chorzy źle oprotezowani oraz bezzębni żyją krócej!). Brak przynajmniej jednego zęba ma kolosalny nacisk na zgryz. Dzieje się tak więc, iż układ stomatognatyczny, czyli kości, stawy, mięśnie w obszarze jamy ustnej oraz twarzy, jest stale dynamiczny. Po ekstrakcji zęba pozostałe kierują się w zakresie wolnej przestrzeni, przekrzywiają oraz pochylają. W wypadku usunięcia np. dolnego zęba górny zaczyna wysuwać się z zębodołu (wraz z wyrostkiem kostnym), żeby zamknąć lukę po przeciwstawnym zębie (efekt Godona). Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę, ulegają nadmiernym przeciążeniom oraz łatwo się niszczą, i toż w konsekwencji może spowodować do ich utraty. Pokłosiem braków w uzębieniu są również problemy z żuciem oraz rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei zaburza pracę przewodu pokarmowego. Złe ustawienie zębów może skutkować także zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, a dodatkowo być etiologią m.in. ucisku żuchwy, głowy lub ciągłego osłabienia

Czym wypełnić lukę po ekstrakcji zęba? Możliwości jest parę. Wybór zależy od ilości braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów, a również zasobności portfela.

co po wyrwaniu zęba - implant czy proteza

Co po wyrwaniu zęba – most adhezyjny na włóknie szklanym

Most na włóknie szklanym jest wyjściem dla osób, które chcą uniknąć oszlifowania zębów sąsiednich jak posiada to znaczenie w wypadku klasycznych mostów porcelanowych. Te wyjście polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących z brakiem zębowym włókna szklanego oraz odbudowanie na nim korony kompozytowej. Forma ta umożliwia uzupełnienie luki od razu po ekstrakcji, jako wyjście tymczasowe. Nieodpartą zaletą mostu na włóknie szklanym jest fakt, iż że być on zrobiony już na jednej wizycie w gabinecie stomatologiczny, a koszt jest dość niski. Most adhezyjny wykonywany jest w wypadku braku jednego zęba.

Co po wyrwaniu zęba – most porcelanowy na zębach własnych

Kolejną możliwością jest przeprowadzenie mostu porcelanowego. Jest toż wyjście niejednokrotnie wybierane przez chorych, ponieważ most jest cementowany na stałe w jamie ustnej, nie zawiera żadnych haczyków czy klamer zwiększając komfort użytkowania (odczuwany jak własne zęby). Most porcelanowy może być przeprowadzony na metalu lub na cyrkonie. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, iż w wypadku mostu na metalu, porcelana pokrywa metalową podbudowę. Natomiast most na cyrkonie wykonany jest z porcelany, która pokrywa podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, gwarantując wysokie walory estetyczne ponieważ cyrkon imituje naturalną kolorystykę zęba. Most jest cementowany na stałe, na częściowo oszlifowanych zębach filarowych. Więc punkty w moście obejmują również zęby oszlifowane.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here