Najczęstsze objawy koronawirusa

Pandemia pod nazwą COVID-19 rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na cały kraj oraz poza jego granice docierając praktycznie do wszystkich zakątków świata. Swoje żniwo zebrała również w Polsce. Jak więc rozpoznać objawy koronawirusa?

Zakażenie koronawirusem

Niektóre osoby przechodzą chorobę bezobjawowo. Na nic się nie uskarżają i nie odczuwają przykrych dolegliwości. Koronawirus rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z innym człowiekiem, czy też po dotknięciu przedmiotów, na których osiadł. Symptomy zakażenia mogą pojawić się po ok. 5-6 dniach, jak też dopiero po dwóch, czy nawet czterech tygodniach. Wszystko to jest uzależnione od indywidualnego przypadku.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Osoba zakażona początkowo podejrzewa u siebie grypę. Przede wszystkim zostaje zaatakowany jej układ oddechowy. Nie podejrzewa, że może to być koronawirus, więc w pierwszej kolejności udaje się do lekarza mając tam kontakt z innymi ludźmi. W ten sposób wirus może się rozprzestrzenić dalej.

Charakterystycznym objawem zakażenia koronawirusem jest wysoka gorączka. Zazwyczaj powyżej 38 stopni C. Pojawia się również suchy kaszel. Jest on niekomfortowy dla chorego i bardzo męczący. Występują także kłopoty z oddychaniem. Pacjent może odczuwać duszności, oddech jest głośny. Wszystkie te wymienione wyżej objawy należy zgłosić telefonicznie swojemu lekarzowi, jak też można skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w najbliższej okolicy. Co zrobić gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa ? Sprawdź na już teraz: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/podejrzenie-zakazenia-koronawirusem-COVID-19-co-robic

Kolejne symptomy

Osoba zakażona może także uskarżać się na ogólne zmęczenie i osłabienie. Pojawiają się częste biegunki, nudności, a nawet wymioty. Są to przykre konsekwencje niedomagania układu pokarmowego. Uczucie dyskomfortu odczuwane w żołądku mogą być brane przez pacjenta za grypę żołądkową.

Ważne kwestie dotyczące zachorowania na COVID-19

Przebieg zakażenia zależy od kondycji danego organizmu oraz tego, czy pacjent jeszcze na coś choruje. Istotne jednak jest, żeby zgłaszać lekarzowi wszelkie objawy, które mogą wskazywać na koronawirus. Szybka diagnoza i zastosowane leczenie jest gwarancją powrotu do zdrowia. osoba chora powinna też zastosować się do obowiązku izolacji i co najmniej 14 dniowej kwarantanny.

Wiele porad eksperckich na temat zakażenia koronawirusem można znaleźć na portalu Adamed.expert, który jest cennym źródłem informacji dotyczących zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here