Nowy druk ZUS DRA i ZUS RCA obowiązuje od początku 2020 rok

Na początku 2020 roku weszło w życie wiele nowych przepisów obowiązujących przedsiębiorców. Dotyczą one również formalności związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jedną z nowości jest druk ZUS DRA i ZUS RCA.

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z nowych zasad rozliczeń z ZUS. Wśród nich znalazła się także opcja określana jako Mały ZUS plus. To właśnie ona spowodowała konieczność zmiany niektórych druków, w tym ZUS DRA i ZUS RCA. Zmiana ta została ogłoszona na początku grudnia 2019 roku.

Czym są dokumenty ZUS DRA i ZUS RCA?

W związku z powyższymi zmianami, od początku roku ZUS wprowadził obowiązek korzystania z nowych plików określanych jako ZUS DRA cz. II oraz ZUS RCA cz. II. Są to dokumenty, które muszą składać osoby fizyczne, które wykonują pracę w mniejszej skali, a także korzystają z obniżek wysokości składek na ubezpieczenia społeczne.

Druk ZUS DRA cz. II – składany jest przez te osoby, które regulują składki jedynie za siebie.

Druk ZUS RCA cz. II – składany jest przez te osoby, które opłacają także składki za inne osoby ubezpieczone. Ma on postać imiennego raportu.

Dodatkowo, zmiany dotyczą także kodów tytułu ubezpieczenia. Wprowadzono dwa kody.

Kod 05 90 – dla osób nieposiadających ustalonego prawa do otrzymywania renty z powodu niezdolności do pracy, w przypadku których podstawa wymiaru składek ubezpieczenia społecznego zależy od dochodu.

Kod 05 92 – dla osób mających ustalone prawo do otrzymywania renty z powodu niezdolności do pracy, gdy podstawa wymiaru składek ubezpieczenia społecznego również zależy od dochodu.

W związku z powyższymi zmianami wprowadzono do użycia także nowy druk ZUS DRA i ZUS RCA, który dostosowuje się do obowiązującego obecnie prawa. W rezultacie można prawidłowo złożyć potrzebne dokumenty przeznaczone do skorzystania z Małego ZUS-u plus.

Kiedy trzeba złożyć druk ZUS DRA i ZUS RCA w nowej wersji?

Jak zostało wspomniane wcześniej, przepisy wprowadzające nowe druki ZUS DRA i ZUS RCA zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, jednak należy złożyć je dopiero w lutym, wspólnie z deklaracją za styczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here