Skuteczne odszczurzanie, czyli deratyzacja, to jedyny sposób na walkę z gryzoniami. Te zadomowiły się w wielkich miastach, zawsze bytują w pobliżu ludzi, ponieważ wtedy mają łatwy dostęp do pożywienia, chociażby w postaci resztek wyrzucanego jedzenia. Jak walczyć ze szczurami? Zostało to ujęte w przepisach polskiego prawa.
Obowiązkowa deratyzacja w miastach
Odszczurzanie jest obowiązkiem zarządców nieruchomości albo ich prywatnych właścicieli. Ustawa nie uwzględnia jednak liczby koniecznych do przeprowadzania zabiegów. Tym samym, na terenie polskich miast szczurów jest coraz więcej. Wylicza się, że na każdego mieszkańca naszego kraju przypadają aż trzy szczury. Deratyzacja przebiega w zbyt małej ilości. Eksperci, którzy na co dzień świadczą usługi odszczurzania, potwierdzają, że takie usługi powinny być realizowane co najmniej trzy razy w ciągu roku, w tym zawsze jesienią i na wiosnę oraz zawsze, gdy zostanie zlokalizowana plaga tych gryzoni. Realia są natomiast inne i większość wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych zamawia deratyzację tylko raz w roku.
Jak przebiega odszczurzanie?
Konieczne jest kompleksowe działanie przy jednoczesnym zastosowaniu kilku metod. Priorytetem jest lokalizacja miejsca lęgowego. W miastach to najczęściej piwnice, komórki lokatorskie, wiaty śmietnikowe, garaże. Szczury uwielbiają miejsca ciemne, wilgotne i oczywiście ciepłe. Bytują w pobliżu odpadów pożywienia.
W ramach skutecznego odszczurzania stosuje się zarówno pułapki na szczury, ale również trutki. Konieczne jest również rozpylanie toksycznych dla szczurów substancji. Deratyzacja przebiega w kilku etapach, dla pewności powodzenia zabiegu zawsze należy usługę powtórzyć w krótkim odstępie czasu. Osoby, które zajmują się profesjonalnym odszczurzaniem, lokalizują miejsce lęgowe, rozpylają niezbędne środki, wyłapują żywe szczury oraz zajmują się sprzątaniem tych już zatrutych.
Pamiętajmy jednak, że nikt nie zagwarantuje nam pełnej skuteczności deratyzacji. To dlatego tak ważne jest powtarzanie odszczurzania w regularnych cyklach. Istotą deratyzacji nie jest zresztą całkowite wykluczenie szczurów, ponieważ nie ma realnie takiej możliwości ze względu na ich zbyt dużą liczbę. Chodzi raczej o minimalizowanie ich populacji na terenie miast. Szczury są nie tylko szkodnikami, które niszczą posesję i doprowadzają do licznych awarii bądź usterek. Te gryzonie są roznosicielami groźnych chorób, zarazków i bakterii. Warto zaznaczyć, że te, które przyzwyczaiły się do bytowania wśród ludzi, stają się coraz bardziej odważne, a nawet agresywne. Coraz częściej do ich ataków na zwierzęta oraz ludzi. Ugryzienie przez szczura może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia.
Ponieważ usługi deratyzacji cieszą się ogromną popularnością ze względu na konieczną walkę z gryzoniami, takie należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej ustalić harmonogram przeprowadzania odszczurzania dla danej posesji na cały rok.