Jak urządzić piwnicę?

Piwnica to pomieszczenie często traktowane po macoszemu, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty. Takie piwnice zazwyczaj są niewielkie, drzwi do takich piwnic wykonane są z nietrwałych lekkich materiałów. Piwnica więc nie jest odpowiednim miejscem na przechowywanie wartościowych przedmiotów.

Nie oznacza to, że piwnica ma pełnić rolę graciarni i przechowalni rzeczy, na które nie ma miejsca w domu. Wprawdzie najczęściej przechowujemy w niej sezonową odzież – kurtki, szaliki, swetry, buty, które w czasie ciepłych miesięcy niepotrzebnie zajmują miejsce w szafie. Piwnica to idealne miejsce na przetwory, narzędzia, sprzęty ogrodowe, sprzęty turystyczne, opony, stare książki, czasopisma. Niektórzy przechowują też w piwnicy wino. Przyda się wtedy specjalny regał lub szafka na wino.

Meble do piwnicy

Aby uniknąć chaosu i bałaganu w piwnicy, trzeba ją odpowiednio zagospodarować. Jeśli chodzi o meble do piwnicy, najlepszym wyborem są metalowe regały. Są to meble bardzo solidnie wykonane, odporne na duże obciążenia, na uszkodzenia, zadrapania, zarysowania, są to także meble bardzo pojemne. Zajmują niewiele miejsca, odpowiednio zabezpieczone przed korozją mogą służyć przez wiele lat.

Jeżeli odpowiednio posegregujemy rzeczy przechowywane w piwnicy, nie będziemy mieć problemów z ich znalezieniem. Na narzędzia przydadzą się specjalne pudełka czy metalowe szafki z szufladkami. Przedmioty najpotrzebniejsze dobrze jest umieścić w zasięgu ręki.

Już za kilkadziesiąt złotych można zorganizować w piwnicy wiszące stanowisko na rower. Wtedy nie będzie on blokował w piwnicy miejsca na inne rzeczy przechowywane w piwnicy. Przydadzą się też specjalne stojaki na opony.

Piwnice w domkach jednorodzinnych

Zupełnie inną sytuację mają właściciele domków jednorodzinnych. Tam w piwnicy można zorganizować np. domową siłownię, piwnicę można wyposażyć też w sprzęt muzyczny, wtedy korzystanie z niego nie będzie przeszkadzać innym domownikom.

Piwnica w domku jednorodzinnym może pełnić też rolę suszarni, a nawet pralni, trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W przeciwnym razie uprana odzież nie będzie schła szybko, a przykre skutki nadmiernej wilgoci da się szybko zauważyć w piwnicy.

Pomieszczenie piwniczne w domku jednorodzinnym można również zaadaptować na cele mieszkalne. W przypadku powiększenia rodziny dodatkowy pokój dla nastolatka będzie bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here