Jak leczyć osteoporozę?

0
1513

Osteoporoza pierwotna jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego i dlatego całkowite jej wyleczenie nie jest możliwe. Odpowiednie działania mogą jednak zahamować i znacznie złagodzić przebieg choroby.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą, którą wiele osób w naszym kraju nadal lekceważy. W uproszczeniu można powiedzieć, że polega ona na ubytku masy kostnej, przez co kości stają się łamliwe. Często zdarza się, że urazy spowodowane osteoporozą nie sprawiają bólu, co znacznie utrudnia wykrycie choroby. Szacuje się, że w Polsce na osteoporozę może cierpieć nawet 2 miliony osób. Choć, schorzenie to najczęściej dotyka kobiety, to równie niebezpieczne jest dla mężczyzn. Kości stają się bardziej łamliwe po 60. roku życia, ale w przypadku kobiet, osteoporoza może wystąpić nawet po 40. roku życia – dzieje się tak ze względu na menopauzę. Około 80% przypadków osteoporozy stanowi osteoporoza pierwotna, a pozostałe przypadki to osteoporoza wtórna będąca wynikiem innych chorób lub stosowania niektórych leków. Może być także spowodowana reakcją organizmu na złą dietę, małą aktywność fizyczną, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu czy zaburzenia hormonalne.

Profilaktyka osteoporozy

W celu osiągnięcia jak najwyższej gęstości kości, profilaktykę powinno się rozpocząć już w młodym wieku. Szczególny nacisk powinniśmy kłaść na dostarczanie naszemu organizmowi odpowiednich ilości wapnia i witaminy D oraz regularną aktywność fizyczną. Szacuje się, że dzięki tym działaniom można zapobiec nawet połowie złamań wywołanych osteoporozą. Nie każdy jednak ma czas na przygotowywanie zbilansowanych potraw bogatych w wapń i witaminę D. Wtedy z pomocą przychodzą nam preparaty wapniowe, takie jak Calperos, który występuje w różnych wariantach – zarówno jako leki dostępne bez recepty, jak i suplementy diety.

Wprowadzenie do naszego stylu życia niewielkich zmian może przynieść wspaniałe rezultaty – zmniejszenie utraty tkanki kostnej nawet o około 30%. Wielu złamaniom możemy także zapobiec stosując leki zmniejszające ryzyko wystąpienia złamań kości.

Osteoporoza – leczenie

W Polsce najczęściej stosowanymi lekami w terapii osteoporozy są bisfosfoniany, które blokują rozpad tkanki kostnej. Samo regularne przyjmowanie leków nie przyniesie jednak oczekiwanych rezultatów, ponieważ warunkiem skutecznej terapii jest również stosowanie odpowiedniej diety wspartej aktywnością fizyczną. Pożądane efekty mogą pojawić się jednak dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach – więcej informacji znajdziesz na: https://calperos.pl/o-osteoporozie

Co robić po zakończeniu leczenia?

Przede wszystkim nie powinno się rezygnować z pozytywnych zmian wprowadzonych do naszego życia. Niezbędna jest również okresowa kontrola lekarska (1–2 razy w roku), która pozwoli ocenić skuteczność stosowanych dotychczas metod oraz rozważyć wskazania do ewentualnej dalszej terapii. Może się okazać, że konieczna będzie także kontrola gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here