Twoje zwierzę cierpi, ma różne dolegliwości, na przykład żołądkowe. Chcesz mu ulżyć w bólu i podajesz środek, który normalnie sam stosujesz. Stop! Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne. Jeśli jesteś właścicielem domowego pupila, sprawdź, jakich leków nie możesz mu podawać!
Przeczytaj też: https://www.um.pl/leki-niebezpieczne-dla-zwierzat-nie-podawaj-ich/
Leki bardzo niebezpieczne dla zwierząt
Czy wiesz, że jest cała grupa leków, których nie powinno się podawać zwierzętom. Mogą one powodować duże szkody w ich organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci. Poniżej przedstawiamy więc listę leków, których nie powinieneś podawać pupilowi, nawet jeśli wydaje Ci się, że w ten sposób ulżysz mu w bólu i cierpieniu.
- Ibuprofen – jest składnikiem popularnych leków takich jak Ibuprom czy Ibum. Bardzo często podaje się go również zwierzętom. Tymczasem zażywanie przez nie ibuprofenu może doprowadzić do wrzodów żołądka lub niewydolności nerek.
- Tramadol – to popularny składnik leków przeciwbólowych, wydawanych głównie na receptę. O tym, czy podać go zwierzęciu decyduje tylko i wyłącznie weterynarz. To on ustali odpowiednią dawkę leku, która mu nie zaszkodzi.
- Paracetamol – składnik na przykład Apapu. Również jest popularnym środkiem przeciwbólowym i na pewno każdy z nas ma go w swojej apteczce. U zwierząt może powodować uszkodzenie wątroby i czerwonych krwinek, które przestaną transportować tlen w organizmie, doprowadzając do śmierci zwierzaka.
Uważaj również na te lekarstwa
Wiele osób trzyma również w swoich domach leki przepisywane przez psychiatrę. Mają one łagodzić zaburzenia lękowe, wspomagać zasypianie, łagodzić objawy depresyjne czy inne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem psychiki. Takie leki często trzymane są na nocnych szafkach, aby były pod ręką przed zaśnięciem czy tuż po przebudzeniu. Bardzo wiele zwierząt domowych połyka takie leki przypadkowo. Do skutków, które może wywołać przypadkowe połknięcie leków psychiatrycznych przez zwierzęta zaliczamy m.in.:
- obniżenie ciśnienie krwi, osłabienie i finalnie spowodowanie zapaści u zwierzaka;
- podwyższenie tętna i temperatury ciała, nadpobudliwość, drżenie i drgawki;
- zapadanie w sen, senność, otępienie;
- nadmierne pobudzenie.
Przestrzegamy więc przed nierozsądnym zostawianiem leków w różnych, dostępnych dla zwierząt miejscach. Jeśli decydujesz się na zwierzaka, musisz być szczególnie wyczulony na tym punkcie.
Zobacz też: http://www.rajnet.pl/marzysz-o-kocie-o-tym-powinienes-pamietac/