doppler

Doppler USG jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje fale dźwiękowe do zobrazowania krwi przepływającej przez naczynia krwionośne w organizmie. Tradycyjne badanie USG wykorzystuje też fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur wewnątrz ciała, jednak nie może pokazać przepływu krwi. W takim celu wykonuje się bowiem USG Dopplera, ponieważ działa przez pomiar fal dźwiękowych, które są odbijane do poruszających się obiektów, takich jak krwinki czerwone. Badanie to znane jest również pod nazwą efekt Dopplera. Czym dokładnie jest? Jakie są wskazania do wykonania badania? W jaki sposób przebiega badanie? Podpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/doppler-usg-kiedy-konieczne-jest-wykonanie-badania/ 

USG Dopplera – czym dokładnie jest? 

Podobnie jak w przypadku innych badań ultrasonograficznych, USG Dopplera jest techniką obrazowania, która wykorzystuje zjawisko rozpraszania się i odbijania fal ultradźwiękowych. W badaniu wykorzystywane jest dodatkowo zjawisko polegające na powstaniu różnicy częstotliwości fali, która wysyłana jest przez źródło oraz częstotliwość fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródło to wykorzystywane jest do detekcji krwinek czerwonych, które przepływają wraz z krwią przez naczynia krwionośne naszego organizmu. 

Jakie są wskazania do wykonania badania Dopplera? 

Badanie to umożliwia rozpoznanie chorób lub zaburzeń takich jak: 

  • zmiany w przepływie krwi po zabiegu
  • guzy naczyniowe w nogach
  • zatory, takie jak zakrzepica żył głębokich
  • uszkodzenie ściany naczyń krwionośnych, zwężenie lub stwardnienie naczyń krwionośnych, które może przerwać przepływ krwi do stóp i nóg
  • powierzchniowe zakrzepowe zapalenie żył, które obejmuje zapalenie żył kończyn dolnych
  • omdlenia o niewyjaśnionych przyczynach
  • nieprawidłowości strukturze serca
  • żylaki powrózka nasiennego, które mogą być przyczyną niepłodności u mężczyzn 

W jaki sposób przebiega badanie Dopplera? 

USG Dopplera jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Na skórę zaaplikowany zostaje odpowiedni żel, a następnie wzdłuż badanego naczynia krwionośnego przesuwana jest głowica aparatu. Emitowana przez głowicę fala dźwiękowa odbija się od erytrocytów we krwi, które przepływają przez naczynia krwionośne i powraca do głowicy. 

Zmiany częstotliwości odbitej wali przekształcane są w obraz, który widoczny zostaje na ekranie aparatu próbkę do badania nie jest konieczne żadne specjalistyczne przygotowanie, a jedynym warunkiem w przypadku badania naczyń krwionośnych wątroby lub tętnicy nerkowej jest zgłoszenie się na badanie na czczo. 

Zobacz też: http://www.zyrardowianka.pl/laparoskopia-czym-jest-badanie-laparoskopowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here