Nieprzyjemny, utrudniający funkcjonowanie, promieniujący ból w twoim kolanie, może być oznaką degeneracji powierzchni stawowej rzepki, zwanej chondromalacją. Choroba ta najczęściej związana jest ze zwłóknieniami, ubytkami oraz szczelinami chrząstki.
Po czym poznać, że jesteśmy chorzy na chondromalacje?
Jak pokazują badania, chondromalacja jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby w średnim wieku, głównie płci żeńskiej. Wynika to z faktu, że z biegiem lat chrząstka stawowa ulega uszkodzeniom, które prowadzą do jej ścierania i w efekcie rozerwania. Poza wiekiem, wpływ na chorobę mogą mieć również przebyte urazy rzepki. Zdarzają się przypadki, gdy objawy chondromalacji występują pod postacią stanu zapalnego powierzchni stawowej rzepki.
Osobom cierpiącym na chondromalację towarzyszy ciągły ból, nie dający możliwości zapomnienia o sobie przy wykonywaniu nawet najprostszych, codziennych czynności, takich jak: wchodzenie po schodach, klęczenie, czy nawet siedzenie w określonych pozycjach. Początek choroby u pacjenta, najczęściej można zaobserwować w formie wysięku w stawie kolanowym, który występuje po wysiłku fizycznym a nawet, w skrajnych przypadkach, po dłuższym spacerze.
Jak wygląda przebieg leczenia chondromalacji?
Leczenie chondromalacji jest procesem zróżnicowanym i zwykle zależnym od jednostkowych uwarunkowań leczonego pacjenta. U osób młodych, dolegliwości związane z chorobą mają tendencję do regularnego powracania i zanikania i zwykle kończą się wraz z procesem wzrostu chrząstki. Jeżeli symptomy choroby są na tyle dokuczliwe, że zaczynają stwarzać problemy pacjentowi w jego codziennym funcjonowaniu, niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty. Ten, w zależności od zaawansowania schorzenia, może skierować chorego na specjalistyczny zabieg medyczny, lub nawet chirurgiczny.
Pierwszym krokiem podejmowanym przez specjalistę przy podejrzeniu występowania chondromalacji, jest skierowanie pacjenta na badanie artroskopowe. W przypadku, gdy choroba jest w początkowym stadium, zwykle leczenie kończy się na terapii zachowawczej. Do często używanych i przynoszących zauważalne efekty w leczeniu należą fizykoterapia cieplna, oraz ćwiczenia mięśnia czworogłowego. Zabiegi te mają znaczący wpływ na wzmocnienie i rozciągnięcie miejsca zmienionego chorobowo. Zdarzają się również przypadki, gdy terapia zachowawcza nie przynosi oczekiwanych efektów. W takich momentach nie obędzie się bez zabiegu chirurgicznego, nazywanego atroskopią. Jest to prosty, trwający ok. 30 min zabieg. Po jego wykonaniu niezbędne jest noszenie stabilizatora rzepki, oraz jej odpowiednia ochrona przed wszelkiego rodzaju urazami, które mogą doprowadzić do znacznego i zauważalnego pogorszenia stanu kolana. Kluczową rzeczą w leczeniu chondromalacji jest, aby nie ignorować jej symptomów i odpowiednio wcześniej rozpocząć leczenie.