Dieta Mayra

Chcesz zacząć się odchudzać? Najpierw przejdź przez dietę oczyszczającą dr. Mayra – dzięki temu efekty będą znacznie lepsze! Kuracja ta powstała ponad sto lat temu. Ale jest wciąż skuteczna i aktualna. Jej autor – dr Franz X. Mayr – zajmował się leczeniem zaburzeń trawienia. Dziś jego program jest stosowany jako kuracja oczyszczająca i odchudzająca w sanatoriach i klinikach zajmujących się leczeniem otyłości.

Dieta dr. Mayra – zasady kuracji

Przez cały tydzień jesz potrawy ubogie w białko i warzywa niezakwaszające organizmu. Przez pierwsze dwa dni są to wyłącznie białe pieczywo oraz warzywa. Przez pozostałe pięć dni zjadasz również po 30 g białka dziennie. Powinno ono pochodzić z produktów mlecznych. Przed ostatnim posiłkiem wypijasz napar z kozłka lekarskiego, który tłumi uczucie głodu w nocy. Jeśli zwykle rano pijesz kawę lub herbatę, nie rezygnuj z nich, ale nie dodawaj cukru.
Dieta dr. Mayra – sposób jedzenia W diecie Mayra ma on ogromne znaczenie. Dlatego zanim zaczniesz się odchudzać, poznaj jej reguły:
ROZDRABNIAJ WARZYWA
Różne gatunki warzyw wymagają odpowiedniej „obróbki”. Od tego zależy przyswajanie zawartych w nich składników. Oto jak je rozdrabniać: • na grubej tarce rozdrabniaj: cukinię, kabaczek, dynię
• używaj tarki o małych oczkach do: selera, marchwi, buraków, pasternaku, rzepy, kalarepy, kalafiora, rzodkwi
• krój w cienkie paski: kapustę, seler naciowy, koper włoski, ogórki, cebulę
• krój w grubsze paski: endywię, cykorię, szpinak, paprykę, sałatę ogrodową
• krój w plastry: pomidory
• nie rozdrabniaj: sałaty głowiastej, rzeżuchy
PIECZYWO GRYŹ POWOLI
Myślisz, że to banalne? Nic bardziej mylnego. Lekko czerstwą bułkę pokrój na kromki. Niewielki kawałek weź do ust. Powoli przeżuwaj go i nasycaj śliną aż do momentu, gdy poczujesz lekko słodkawy smak. Wypij wtedy łyżeczkę soku warzywnego. Odetchnij kilka razy głęboko i dopiero potem sięgnij po następny kawałek. Żuj tak każdy kęs i popijaj łyżeczką soku. Jedz do momentu, aż poczujesz lekkie nasycenie. Nie musisz zjeść całej bułki.

Program Mayra - czy skuteczny

Dieta dr. Mayra – dla kogo?

Zwolennicy diety dr. Mayra twierdzą, że trwa ona na tyle krótko, że nie trzeba obawiać się o szkodliwe dla zdrowia skutki niedoboru białka. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej w czasie intensywnej pracy fizycznej oraz wtedy, gdy z zapałem trenujesz. Pamiętaj, że organizm spala najpierw węglowodany, potem białko, a na samym końcu tłuszcz. Jeśli więc w twojej diecie będzie za mało białek, organizm zacznie spalać mięśnie. Dlatego dietę Mayra najlepiej wypróbować w czasie urlopu i to niezbyt aktywnego.

Dieta dr. Mayra – przeciwwskazania

Problemy z układem pokarmowym

Jeżeli masz przewlekle zapalenie trzustki albo inne schorzenia, przy których zalecana jest dieta lekkostrawna, ta dieta nie jest dla ciebie. Nie powinnaś bowiem jeść „surowizny“. Tak duże ilości surowych warzyw mogą spowodować u ciebie bóle brzucha i biegunkę.

Anemia

Duże ilości błonnika i kazeina obecna w krowim mleku zaburzają przyswajanie żelaza, którego w tej diecie i tak jest niewiele. W jadłospisie brak jest mięsa, a żelazo z produktów roślinnych wchłania się gorzej niż to ze zwierzęcych.

Nietolerancja laktozy

Osoby uczulone na mleko muszą z oczywistych względów zapomnieć o programie Mayra. Jedynym źródłem białka są tutaj właśnie przetwory mleczne. Możesz ją wypróbować, jeżeli twoja alergia jest na tyle łagodna, że nie szkodzi ci jogurt i kefir.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here