kominki i drzwiczki kominkowe

Bardzo ważne dla nas jest, by wiedzieć, gdzie zamówić kominek na wymiar, który ogrzeje nasz dom w takim stopniu, jakim będzie to konieczne. Wybudowanie zbyt małego lub zbyt dużego kominka może mijać się z celem. Możemy szukać producenta pieców jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, a także w jego oddaleniu. Praktykowane jest konsultowanie się z kilkoma przedsiębiorcami i wybrać tego, który wzbudził w nas największe zaufanie.

Czy można kominki i drzwiczek na wymiar założyć samemu?

Jeżeli mamy stosowne uprawnienia zduna, oczywiście wówczas możemy sami wybudować sobie kominek i zamówić tylko odpowiednią szybę do niego. Jednak przeważnie nie mamy takich uprawnień, więc lepiej skorzystać z fachowej obsługi.

Unikniemy w ten sposób zagrożenia zatrucia się czadem. Amatorstwo przy budowie kominka wykluczone. Dobry producent kominków i drzwiczek kominkowych Ignif daje certyfikaty na bezpieczne użytkowanie wybudowanego kominka. Bez obaw będzie można palić w nim i przyglądać się, jak pięknie tańczy ogień za szybą.

Czy szyba kominkowa jest żaroodporna?

Szyba kominkowa musi być żaroodporna. Nie może się topić ani zmieniać swego kształtu (wypaczać się) pod wpływem buzującego w palenisku ognia. Grozi to pożarem w domu oraz mogą powstać szczeliny, przez które zacznie wydobywać się dym i czad. Powinna być także odporna na pryśnięcia iskier, które strzelają we wszystkie kierunki podczas palenia opału. Wtopiony żar będzie tworzył nieestetyczną chropowatą powierzchnię, co wpłynie na estetykę szyby, a tym samym całego kominka.

Jak czyścić zadymioną szybę?

Przede wszystkim trzeba starać się umiejętnie palić w kominku, aby podczas spalania drewna nie kłębił się w palenisku dym. Można temu zapobiec układając drewno w odwrotnej kolejności niż podczas harcerskiego rozpalania ogniska.

Czyścić należy szybę pyłem z popiołu. To najbardziej ekologiczny i najtańszy sposób na czystą szybę. Nakładamy popiół na wilgotną miękką ściereczkę, szorujemy szybę i wycieramy ją do czysta wilgotnymi jednorazowymi ręcznikami, a potem suchymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here