Na początek aby napisać streszczenie warto wiedzieć czym ono jest, dopiero po poznaniu istoty tej formy wypowiedzi można swobodnie przejść do meritum dzisiejszego artykułu, czyli jak napisać streszczenie?
Jak napisać streszczenie?
Streszczenie to krótki tekst opisujący zwięźle jakąś sytuację, zdarzenie. W szkole najczęściej pisane są streszczenia tekstów literackich bądź filmów, na studiach zazwyczaj są to artykuły naukowe bądź popularnonaukowe. Często też kiedy ktoś wydaje książkę i dostaje list od wydawnictwa, proszący o streszczenie własnego dzieła, musi je napisać i przedstawić. Przy pisaniu takiej pracy warto pamiętać o chronologicznym przedstawieniu wydarzeń i poruszeniu najważniejszych wątków. W przeciwieństwie do wypracowania, w streszczeniu nie można umieszczać własnych opinii ani dygresji.
Aby zacząć pisać streszczenie dobrze jest znać cechy prawidłowego streszczenia, a są nimi:
- zwięzłość
- prosty język bez przerysowanych opisów
- chronologiczne przedstawienie akcji
- rzeczowość
- przedstawienie najważniejszych motywów i wątków bez wydarzeń które nie mają kluczowego znaczenia w akcji.
Przed przystąpieniem do pisania zrób plan ramowy danego dzieła, zaczynając od rozpoczęcia akcji aż do jej rozwiązania. Nie rozpisuj się za bardzo, punkty powinny być krótkie i rzeczowe. Plan ramowy charakteryzuje się tym, że zawiera w sobie same najważniejsze punkty bez których nie byłoby możliwe zrozumienie akcji i tego o czym jest książka. Warto po jego sporządzeniu przeczytać go kilka razy i wykreślić te punkty, które nie powinny być uwzględnione w streszczeniu.
Streszczenie nie może być długie
Dzięki sporządzeniu takiego planu dużo łatwiej będzie Ci zacząć pisać streszczenie.
Zaczynając streszczenie warto jest przedstawić kto jest głównym bohaterem lub bohaterami jeżeli jest ich kilku, może to wyglądać np. tak: „Głównym bohaterem/bohaterami powieści są…”. Następnie dobrze jest płynnie przejść do przedstawienia całego motywu powieści: „Głównym wątkiem w całej powieści jest…”. Po tym krótkim wprowadzeniu możesz zacząć pisać streszczenie fabuły z uwzględnieniem chronologii wydarzeń, w czym pomoże Ci wcześniej stworzony plan ramowy który tak naprawdę jest już gotowym streszczeniem i wystarczy tylko połączyć go w ciągły tekst.
Prawidłowe czyli niezbyt długie streszczenie powinno mieścić się na jednej stronie, ponieważ jak sama nazwa wskazuje jest to tekst w skrócie opisujący dane dzieło więc nie może być za długi. Tekst powinien być przejrzysty i łatwy w odbiorze. Przed oddaniem go do sprawdzenia nauczycielowi bądź wysłaniem do wykładowcy upewnij się, że nie ma w nim literówek i zdań źle skonstruowanych stylistycznie. Kiedy wszystko jest już poprawione i gotowe możesz być z siebie dumny!