sporty walki

Jeśli nadal zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepsze oto krótki (subiektywny) przegląd systemów / sportów walki spotykanych w Polsce. Należy przede wszystkim uwzględnić cel – czy wybierasz dany sport pod kątem rekreacji czy wyczynu. Niektóre sekcje nie prowadzą naboru pewnych grup wiekowych pod kątem rekreacji – stawiają tylko na wyczyn (np. judo, zapasy, boks). Inne sekcje zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych – zajęcia przebiegają inaczej dla każdej grupy wiekowej i stopnia zaawansowania.

Jeśli chcesz rozwinąć swoją sprawność, siłę, masę i koordynację najlepszym wyborem będą sporty walki oparte o chwyty:

  1. brazylijskie jiu-jitsu (w GI i bez GI),
  2. sambo,
  3. judo,
  4. zapasy,

Jeśli chcesz stosować techniki uderzeń, najlepszym wyborem będą sporty walki:

  1. boks tajski (thaiboxing),
  2. boks
  3. w mniejszym stopniu kickboxing (szczególnie lekko kontaktowy, bez lowkicka, uderzeń kolanami i walki w klinczu),
  4. sanda

sport walki - jaki wybrać

Ile pieniędzy potrzeba na sprzęt?

Na początku musisz kupić tylko strój do ćwiczeń i wodę. Nic więcej nie potrzeba. W większości sekcji trenuje się boso. Stroje różnią się w zależności od systemu/sportu walki.

Brazylijskie jujitsu – wykorzystuje się GI (rodzaj specjalnej judogi, te używane na judo są nieco inne – ale też się sprawdzą). Często BJJ zawiera treningi bez GI – tam wystarczą spodenki i koszulka.

Boks – krótkie spodenki i koszulka, tak samo boks tajski. W sportach uderzanych należałby zainwestować w owijki (bandaże na dłonie) i najprostsze rękawice bokserskie (10-12 uncji).Z czasem należy dokupić ochraniacz szczęki (gumowy) i krocza (metalowy). Jeżeli wykorzystywane są kopnięcia (kick/thaiboxing) – konieczne będę ochraniacze goleni.

Zapasy – krótkie spodenki + koszulka  lub specjalny strój zapaśniczy.

Trening, a walka na ulicy

Nie należy rozpatrywać treningu danego systemu sportu walki jako panaceum na zagrożenia oraz uniwersalnego narzędzia do samoobrony. Czasem w mediach pojawiają się informacje np. że „zawodnik MMA Joseph Torres zabił jednego z napastników, drugiego wysłał do szpitala –a dwóch spłoszył”. Znane są także przypadki śmierci wybitnych zawodników:  zastrzelony w USA mistrz świata thaiboxingu Alex Gong – stało się to 3 sierpnia 2003 roku. Z polskiego podwórka – zabity w porachunkach mistrz Polski kickboxingu Andrzej First (do dzisiaj nie rozwiązana sprawa). Sparaliżowany, wybitny judoka Jakub Tokarz – zraniony nożem w czasie bójki w klubie we Wrocławiu. Do dzisiaj nie odzyskał zdrowia. Nawet wielka masa mięśniowa nic nie gwarantuje – m.in. w Szczecinie przed dyskoteką został pobity pewien kulturysta – przez co wiele miesięcy leżał w szpitalu – do dzisiaj nie odzyskał zdrowia. Najskuteczniejszym narzędziem samoobrony jest broń palna- m.in. znana jest sprawa napadu w Brazylii – na człowieka wychodzącego z banku zaczaiło się trzech uzbrojonych napastników. Niestety, nie przewidzieli, że należał on do elitarnej jednostki specjalnej i miał ze sobą broń palną. Efekt? Dwóch zostało zastrzelonych, trzeci wylądował w szpitalu z kulami kalibru 40 w obu barkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here