Zasady przesadzania kwiatów

Rośliny stanowią idealną dekorację do każdego mieszkania, wzbogacają także przestrzeń otaczającą nasz dom. Co jakiś czas musimy jednak zmieniać podłoże naszych kwiatów, aby dostarczyć im nowych substancji odżywczych i nie dopuścić do nadmiernego rozrostu korzeni. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy przesadzać nasze okazy i jakie warunki musimy im w tym celu zapewnić.

Odpowiednia pora

Posiadając rośliny doniczkowe, powinniśmy wiedzieć, kiedy przesadzać kwiaty. Częstotliwość zmiany gleby zależna jest od rodzaju gatunku oraz stanu jego korzeni. Jeśli zauważymy, że rozrastają się one na tyle, że wychodzą poza powierzchnię ziemi lub wydostają się przez otwory u dołu donicy, to znak, że najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Jeśli dany okaz nie obfituje w rozrośnięte korzenie, wystarczy przesadzać go co rok lub co dwa lata. Częściej powinniśmy zmieniać podłoże w przypadku młodych kwiatów, które rosną najszybciej i zużywają najwięcej składników pokarmowych z ziemi. 

Najodpowiedniejszą porą roku do przesadzania roślin będzie wiosna. Wówczas większość gatunków szybciej zaadaptuje się w nowej glebie ze względu na większą ilość światła i korzystną temperaturę powietrza. Pamiętajmy jednocześnie, aby zmieniać podłoże naszych okazów przed okresem kwitnienia – są wówczas najbardziej odporne na skutki zmiany gleby.

Wybór ziemi i doniczki

Przy przesadzaniu kwiatów ważny jest wybór odpowiedniej ziemi i doniczki. Różne modele tych drugich opisano na portalu Prosta Odpowiedź. W przypadku gleby powinniśmy zdecydować się na dedykowaną dla konkretnego gatunku. Dla wielu domowych roślin znakomicie nada się także ziemia uniwersalna, wzbogacona o niezbędne składniki odżywcze potrzebne większości okazom. Zmieniając podłoże kwiatów domowych, wybierzmy grunty oferowane przez sklepy ogrodnicze. Nie powinniśmy korzystać z ziemi ogrodowej – nie znając jej składu oraz pH możemy zaszkodzić przesadzanym gatunkom. Jeśli chodzi o doniczkę, powinna ona być większa niż ta, w której obecnie znajduje się nasza roślina – jej średnica powinna być o 2 cm szersza od poprzedniej.

Inne ciekawe porady w tym zakresie można znaleźć na https://prostaodpowiedz.pl/kiedy-przesadzac-kwiaty/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here