List – niestety zapomniana już przez wielu forma komunikacji z innymi. Piszemy listy, jak musimy, czyli na przykład do Urzędu, bądź po prostu inne pismo urzędowe. Dziś wolimy wysłać maila albo napisać SMS-a. Bo szybciej, łatwiej. Jak pisać list, mogą nauczyć nas nasi rodzice, czy dziadkowie, bo przecież tylko w taki sposób komunikowali się ze światem. Ale tak naprawdę nie jest trudne, bo przecież to prawie to samo, jak pisanie wiadomości w telefonie, z tą różnicą, że na papierze.

Jak pisać list?

jak pisać listJak pisać list? Jeżeli szybko operujemy palcami na klawiaturze, równie dobrze nam pójdzie napisanie kilku słów na papeterii. Musimy tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Jeżeli musimy napisać oficjalny list, należy pisać grzecznościowo i w żadnym wypadku nie używać zdrobnień, ani obraźliwych słów. Nie możemy też zapominać o akapitach, a na końcu sprawdzić ewentualne błędy i je poprawić. Możemy najpierw napisać taki list na brudno, potem go przepisać. Jak nie chce nam się pisać ręcznie, możemy zanotować list na komputerze, no, a potem to przepisać. Na początku takiego listu ważny jest tytuł oraz data, którą umieszczamy w prawym górnym rogu. Jeżeli list piszemy do Pani do zazwyczaj powinniśmy napisać: Szanowna Pani, a przypadku Pana Szanowny Panie. Jak jest to odpowiedź na list, możemy ująć to słowami: W odpowiedzi na Pani/Pana list. I opisać swoją sprawę, czy problem. A jeżeli piszemy jako pierwsi, to w pierwszym akapicie możemy napisać: Piszę do Pani/Pana w sprawie… Na koniec w prawym dolnym rogu dopisujemy: Z poważaniem i swoje imię oraz nazwisko.

Sztuka pisania listów

Są też takie sytuacje, kiedy chcemy napisać list do osoby prywatnej – naszego znajomego, czy kogoś z rodziny. Wtedy nie musimy być oficjalni, ale też nie możemy urazić niczym naszego odbiorcy. Piszmy to, co w danej chwili myślimy, od serca, bo wtedy piszemy naprawdę prawdziwie, jesteśmy po prostu sobą i nikogo nie udajemy. Zapytajmy się, co u niego słychać, jak w pracy, oraz w życiu prywatnym. To nic, że taki list trafi dopiero po kilku dniach, ale radość z jego otrzymania będzie naprawdę bezcenna i prawdziwa. Nie bójmy się pisać o swoich uczuciach, o tym, co myślimy. Często wydaje się, że SMS jest łatwiejszy do napisania, ale moim zdaniem targają tym sposobem komunikowania się inne emocje, ponieważ SMS wysłany szybko może kogoś urazić naszą treścią, a tego nie cofniemy. Nad listem zastanawiamy się dłużej, czytamy go parę razy, nim zamkniemy go w kopercie i wyślemy na poczcie.

List otwarty

Sztuka pisania listów jest prawie tak samo stara jak pismo. Nie mniej jednaj warto zwrócić uwagę, na różne formy listów. Wyżej wspomnieliśmy o listach, które z racji swej specyfiki są listami prywatnymi. Wysyłamy go do adresata, i to on jako jedyny powinien odczytać jego treść. Taki list oczywiście zapakowany jest w odpowiednią kopertę i zaklejony. Ale obok takiego formy istnieje też coś takiego jak list otwarty. Tutaj sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Co prawda również i w tym wypadku mamy określonego adresata listu, jednak sam list jest publikowany, najczęściej w prasie i z tego tytułu dostępny dla każdego. Tak wiec każdy czytelnik może zapoznać się z jego treścią. Zwykle takie listy publikowane są w celu zwrócenia uwagi adresata na jakiś poważny problem społeczny. Adresatem zwykle jest więc jakaś ważna osobistość, dysponująca odpowiednimi instrumentami do rozwiązania danego problemu. Natomiast otwarty charakter takiego listu wynika z publicznego charakteru danej sprawy.

Listy w prasie

jak pisać listCiekawym zjawiskiem związanym z dziennikarstwem są również listy czytelników do redakcji gazet. Dzięki takiej możliwości osoby czytające prasę i chcące podzielić się swoimi opiniami i poglądami mają taką możliwość. Oczywiście kiedyś znaczenie takich listów było zdecydowanie większe. Obecnie każdy może dowolnie komentować rożne wydarzenia społeczno-polityczne w internecie. Jednakże taka forma publikowania swoich poglądów jest zdecydowanie płytka i często ociera się o hejt. Natomiast napisanie listu do redakcji wymaga już nieco większego zgłębienia tematu. Zwykle też taki list jest znacznie dłuższy niż choćby komentarz na Twitterze. dlatego nadal warto pisać listy. Jako bardziej rozbudowana forma ujęcia myśli w słowa, pozwala na bardziej dogłębne zanalizowanie problemu.

Listy jako forma literacka

Często możemy również spotkać się z listami jakie wymieniali między sobą znani pisarze, naukowcy, czy też ludzie polityki. Takie listy bywają publikowane w formie zwartych tomów. Często są ważnym źródłem historycznym i pozwalają poznać motywacje ludzie, których decyzje wpłynęły na losy świata. Znane są również przypadku publikowania listów, które wymieniali między sobą znani poeci, czy też pisarze. To często bardzo prywatne listy, w których poruszane są bardzo delikatne kwestie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here