jak zrobić bigos

Bigos nasze polskie danie, kiedyś potrawa ta robiona była w uboższych domach. Dziś to danie robione z kapusty, gości na większości stołów podczas świąt, czy imienin. Znany każdemu już od najmłodszych lat, ponieważ był robiony już przez nasze babcie. Bigos obecnie możne przybierać różne odmiany. Wśród nich co raz większą popularność zyskuje również bigos wegetariański. Bigos charakteryzuje się wyrazistym smakiem i jest bardzo sycącym daniem. Jak zrobić bigos? O tym przeczytasz poniżej.

Potrzebne składniki

jak zrobić bigosTak naprawdę jest to bardzo łatwa potrawa w przygotowaniu, jednak trochę czasochłonna. Podpowiem wam, jak zrobić pyszny, tradycyjny, domowy bigos. Potrzebny będzie nam dość duży garnek, mięso gulaszowe (wieprzowe), lub żeberka jeśli ktoś lubi skubać mięso, kiełbasa (sucha, podwędzana), grzyby (jeśli nie ma świeżych, mogą być suszone), kiszona kapusta, zwykła kapusta słodka, suszone śliwki, cebula, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, koncentrat pomidorowy.

Jak zrobić bigos?

Cały bigos robimy tylko w jednym garnku, więc dobrze wybierzmy jego rozmiar.Bierzemy się do gotowania. Kroimy mięso gulaszowe, na niezbyt małe kawałki, wrzucamy je w nasz garnek na odrobinę oleju. Najlepiej jest robić bigos na żeberkach, jednak my nie lubimy kawałków kości w bigosie, stąd pomysł z porcją gulaszową. Mięso z żeberek ładnie odchodzi od kości, a te potem trzeba wybierać z bigosu. Następnie kiełbasę pokrojoną w kostkę dorzucamy do naszego mięsa i podsmażamy. Obieramy cebulę, kroimy ją w tak zwane piórka i dorzucamy do garnka. Bierzemy naszą kiszoną kapustę lekko odsączamy ją, dusząc rękami i wrzucamy do gotującego się już garnka z mięsem. Świeżą, słodką kapustę siekamy i również tam dodajemy. Jeśli ktoś lubi kwaśny bigos, to rezygnuje ze słodkiej kapusty i robi tylko na kiszonej. Wciąż na małym ogniu zawartość garnka sobie leciutko gotujemy pod przykryciem.

Dla wyciągnięcia lepszego smaku, dorzucamy grzybki, jeśli ktoś ich nie lubi, nie są tam potrzebne. Jednak dają piękny zapach i pyszny smak. Dokładamy na koniec ze dwie suszone śliwki i nasze przyprawy. Parę kulek ziela angielskiego, ze 3 listki laurowe, pieprz i sól według upodobań, kubków smakowych. Ja sporo pieprzę, gdyż kapusta potrzebuje ostrości. Teraz przykrywamy garnek pokrywką i sobie odpoczywamy. Tylko co jakiś czas chodzimy przemieszać w garnku, by się nie przypaliło. Jeśli kapusta nie puściła wystarczającej ilości wody, można dolać trochę kwasu, który wcześniej odsączaliśmy. Taki bigos powinien się gotować z 2 godziny, by wszystko się ładnie połączyło i zmiękło. Z pół godziny przed końcem gotowania dodajemy pół małego słoiczka koncentratu pomidorowego, mieszamy i dalej gotujemy. Następnie można powiedzieć, że bigos jest już w zasadzie gotowy do spożycia.

Popularność bigosu

Bigos jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych polskich potraw. Przyrządzamy jest w polskich kuchniach już od wieków. Niepodzielnie króluje na naszych stołach. Zwykle nie jest jednak kojarzony z codziennym obiadem. Bigos zwykle przygotowuje się na święta. Jest też dobrą zakąską do różnego rodzaju alkoholi. No i przede wszystkim świetnie smakuje. Można wręcz powiedzieć, że spożywanie bigosu to uczta dla podniebienia. Warto również dodać, że bigos może przybierać różne odmiany w zależności od tego, który składnik wyeksponujemy. Dużo modyfikacji można też wprowadzić stosując odpowiednie proporcje przypraw. Przede wszystkim bigos jednak powinien się długo gotować na wolnym ogniu. A do spożycia najlepiej nadaje się dopiero na drugi dzień. Przede wszystkim dlatego, że wówczas dopiero wszystkie składniki i ich aromaty się przenikną tworząc wyjątkowy smak.

Bigos wegetariański

jak zrobić bigosPrzede wszystkim bigos kojarzy się nam z kapustą i mięsem. To są dwa podstawowe jego składniki. Wydawać więc by się mogło, że bez któregoś z tych elementów nie można zrobić dobrego bigosu. Wegetarianie jednak dowiedli, że jest to jak najbardziej możliwe. Bigos bez mięsa? Dokładnie tak, dobry bigos niekonieczne musi zawierać w sobie mięso. Naturalnie osoby, które od spożywania mięsa są wręcz uzależnione parskną tylko śmiechem. Ale przede wszystkim powinny takiej odmiany bigosu spróbować. Jest on bardzo smaczny, a kiedy go konsumujemy w ogóle nie zauważamy braku mięsa. Czym więc można zastąpić mięso w bigosie? W niektórych przepisach w miejsce mięsa eksponowane jest tofu. Jednak wydaje się, że mięsa tak naprawdę nie trzeba czymkolwiek zastępować. Sama kapusta, grzyby i wędzone śliwki sprawią, że przy odrobinie odpowiednich przypraw będziemy cieszyli swoje podniebienie naprawdę wyśmienitym bigosem. Warto jedynie stosować się do ogólnych zasad przygotowywania bigosu, czyli odpowiednio długiego gotowania oraz spożywania na drugi dzień od przygotowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here