Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakim dysponują zwierzęta. Nie ulega wątpliwości, że każde zwierzę widzi inaczej. Różnice polegają nie tylko na wielkości pola widzenia i postrzeganiu kolorów, ale też ostrość, postrzeganie światła i ruchu. Wiele miłośników psów zastanawia się nad tym, co się kryje za tym wiernym psim spojrzeniem. Zatem jak widzi pies?
Jak widzi pies?
Przyjęło się twierdzenie, że psy widzą w świat w odcieniach szarości, co okazało się nie być prawdą. Najprościej można powiedzieć, że pies ma wzrok daltonisty, który nie odróżnia czerwonego od zielonego, zatem psy widzą barwy żółte i niebieskie oraz szarości. Dzieje się tak dlatego, że psie oczy posiadają tylko dwa rodzaje czopków wrażliwych na kolory, podczas gdy człowiek ma trzy – wrażliwych na kolory czerwony, zielony i niebieski.
Inny rozstaw oczu niż u człowieka oznacza inne pole widzenia. Podczas gdy kąt widzenia u ludzi to 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego, pies widzi na obszarze 250°, z czego (w zależności od rasy) 30°-60° to widzenie obuoczne.
Dzięki dużej ilości fotoreceptorów zwanych pręcikami, psy bardzo dobrze widzą w półmroku
Jednocześnie za sprawą dużej soczewki wpływa to negatywnie na ostrość widzenia. Niektóre rasy psów, takie jak owczarki niemieckie i sznaucery miniaturowe, mają predyspozycje do krótkowzroczności. Z kolei rasy myśliwskie, jak charty, są dalekowidzami, co ułatwia im wypatrywanie drobnej zwierzyny.
Psi wzrok jest bardzo wrażliwy na ruch. Pies potrafi zobaczyć poruszający się obiekt z odległości kilometra. To dlatego często właściciele borykają się z problemem swojego pupila nerwowo reagującego na samochody czy rowery. Warto o tym także pamiętać w przypadku spotkania agresywnego psa i nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby zwrócić jego uwagę.
Inną ciekawostką jest wrażliwość na migające światło. Jeśli twój pies nie zwraca uwagi na wyświetlające się w telewizorze obrazy, oznacza to, że nie postrzega ich jako płynnego ruchu. To dlatego, że psy widzą migotanie o częstotliwości 75 herców. Obraz w telewizorze jest przystosowany do ludzkiego wzroku i odświeża się ok. 60 razy na sekundę. Dla psa taka animacja nie jest płynna, a bardziej skokowa i poszarpana, i nie przyciąga ich uwagi.
Dzięki badaniom nad tym, jak widzą psy, naukowcy i behawioryści są w stanie znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego nasz pies zachowuje się tak, a nie inaczej. To kolejny ważny krok ku lepszemu poznaniu naszego najlepszego przyjaciela.