Jak wyczyścić pralkę

Kiedy nasze pranie zaczyna wydzielać dziwna, nieprzyjemna woń, to znak, że pora zabrać się za jej gruntowne czyszczenie. Niestety nie każdy wie, że pralka po prostu wymaga regularnego oczyszczania. Najczęściej popełnianym błędem jest pozostawianie wnętrza prali bez żadnej interwencji nawet na całe miesiące. Czasem przecieramy sprzęt z zewnątrz, bo to proste i rzuca się w oczy, tymczasem najwięcej brudu gromadzi się w środku.

Zanieczyszczenia w pralce

Jak wyczyścić pralkęMogłoby się wydawać, że skoro w pralce pierzemy to sama w sobie będzie zawsze czysta. Ale tak nie jest. Po pierwsze woda często stoi w pralce w zagięciach rur przez wiele dni. Psuje się i pleśnieje, dlatego nasze pranie nie pachnie świeżością i proszkiem do prania, ale pleśnią i wilgocią. Po drugie we wnętrzu prali gromadzą się resztki zanieczyszczeń pochodzących z ubrań, oraz resztki detergentów, które osiadają na bębnie, filtrze, i w podajniku na środki czystości. Szczególnie dobrze widać to w uszczelkach gumowych przy dziwaczkach prali. Kiedy zajrzymy pomiędzy uszczelki, których nigdy wcześniej nie oczyszczaliśmy, zobaczymy mnóstwo brudu, resztek, paprochów, a nawet pleśni.

Jak wyczyścić pralkę?

W sklepach można kupić rozmaite detergenty, które mogą skutecznie oczyścić naszą pralkę, ale nie ma potrzeby uciekania się do ciężkich środków chemicznych. Bo pralkę odmulimy równie dobrze przy użyciu kilku produktów, które znajdziemy w kuchennej szafie. To nie tylko skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, ale i najbezpieczniejsza ze wszystkich metod. Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem? Z pomocą przychodzi zwykły ocet spirytusowy, soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy.

Ocet wlewamy bezpośrednio do podajnika na proszek i płyn do prania. Pralkę ustawiamy na program gotowania i uruchamiamy pełen cykl. Oczywiście pralka musi być pusta. Ocet skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia wewnątrz bębna i wszystkich elementów konstrukcyjnych. Aby podbić ten efekt, warto dodać do octu spora ilość sody oczyszczonej. Soda wspomoże czyszczenie i rozpuszczani brud, oraz skutecznie zapobiegnie przykrej woni, która wydobywa się z pralki.

Gęsta pasta z sody

Świetnie działa również gęsta pasta z sody. Można ją umieścić w bębnie pomiędzy panami, aby wchłonęła nieprzyjemny zapach. Podobne działania ma też kwasek cytrynowy, który ma działania odkamieniające. Można dodać go podobnie jak sodkę do octu lub wsypać do podajnika sama. Te naturalne środki są bezpieczne dla zdrowia naszej rodziny, nie wywołają alergii, nawet jeśli ich resztki pozostaną w bębnie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here