Przyczyny, objawy i leczenie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to jedna z chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu moczowego. Schorzenie dotyka średnio 2 na 100 osób, z reguły przedstawicieli płci męskiej, będących w średnim wieku. Jak objawia się kamica nerkowa? Jak ją leczyć? Czy krople i tabletki na kamicę nerkową są dobrym sposobem terapii?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa (lub też moczowa) jest schorzeniem wynikających z odkładania się złogów moczu, co z kolei spowodowane jest wytrąceniem się różnych związków chemicznych. Choroba występuje w czterech odmianach (fosforanowa, cystynowa, moczanowa, szczawianowa) i może dotyczyć zarówno nerek, jak i innych elementów w układzie moczowym. Czynników, które przyczyniają się do powstania takich zaburzeń w organizmie jest kilka. Źródłem schorzenia może być więc nieodpowiednia dieta, przyjmowanie niektórych leków, odwodnienie, nadmiar wapnia oraz witamin C i D3. Nie bez znaczenia są też inne choroby, m.in. nieprawidłowości tarczycy lub budowy układu moczowego, infekcje, wrzody czy zapalenie jelit. Kamica nerkowa często pojawia się po prostu wskutek działania czynnika genetycznego.

Objawy kamicy nerkowej

Na samym początku kamica nerkowa może być niezauważalna – jej objawy albo w ogóle nie występują albo są bardzo delikatne. Pierwszą oznaką tego, że choroba zaatakowała organizm, jest zwykle ból wywoływany atakiem kolki nerkowej. Lokalizuje się on w obrębie lędźwi, ale często przenosi się w inne miejsca – głównie do pachwin lub zewnętrznych narządów płciowych. Pacjent może wymiotować, mieć nudności, bóle żołądka i biegunkę. Jego organizm staje się znacznie osłabiony, zwłaszcza że dodatkowo może wystąpić gorączkowanie. Choroba powoduje również pojawienie się krwiomoczu. Wymienione symptomy wymagają kontroli lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych. Niezbędne jest oczywiście odpowiednie leczenie kamicy nerkowej, ponieważ brak działań może sprawić, że dojdzie do zakażenia.

Terapia kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej ma na celu wyeliminowanie powstałych złogów. Czasem kamieni, szczególnie tych niewielkich rozmiarów, organizm pozbywa się sam przez drogi moczowe. Niekiedy stosuje się w tym celu zabiegi endoskopowe. U wielu pacjentów leczenie kamicy nerkowej przeprowadzane jest przy zastosowaniu jedynie różnego typu farmaceutyków. Statystyki mówię, że niemal 70% przypadków obejmuje właśnie tę formę terapii. Lekarze zalecają w takich sytuacjach środki o działaniu rozkurczowym, moczopędnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zwykle są to krople i tabletki na kamicę nerkową, często powstałe na bazie ziół. Można nabyć je w aptece za niewielką kwotę (z reguły nie większą niż 30 zł). Najlepiej jednak preparaty te stosować po konsultacji z lekarzem. Trzeba także zapoznać się z zalecaniem producenta i informacjami odnośnie do przeciwwskazań, zawartymi na ulotce. Niektóre krople i tabletki na kamicę nerkową nie powinny być stosowane np. przez osoby uczulone na dane składniki, kobiety ciężarne i karmiące piersią lub pacjentów cierpiących na inne schorzenia. W trudniejszym stanach, gdy ból jest bardzo intensywny, stosowana bywa nawet morfina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here