Rola przygotowań w procesie poszukiwania pracy

0
1725

W trakcie poszukiwania zatrudnienia dobre przygotowanie to właściwie połowa sukcesu, zwłaszcza w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, która jest bardzo ważna. Jeżeli chcemy zdobyć pracę lub dostać się na staż, to bez odpowiednich przygotowań niczego nie osiągniemy. Trzeba wiedzieć, jak przygotować dokumenty aplikacyjne i jak się najlepiej przygotować do rozmowy, by wywrzeć na rekruterze jak najlepsze wrażenie i upewnić pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy osobą, której szuka!

Wszyscy się denerwują przed pierwszą rozmową o pracę i jest to zupełnie normalne. Przy odpowiednim przygotowaniu można umiejętnie ograniczyć stres i właściwie wykorzystać czas spotkania. Dostosowanie się do wskazówek pozwoli nabyć wiedzę, która nam wszystko ułatwi. Aby dostać się na rozmowę o pracę trzeba przejść przez pierwszy etap rekrutacji, który polega na wyborze kandydatów o najlepszych dokumentach aplikacyjnych – aktualne oferty możesz zawsze przeglądać w serwisie „Aplikuj.pl”.

Badanie przeciwnika

Zanim udamy się na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy przeprowadzić „dochodzenie” na temat stanowiska pracy i firmy, w której chcielibyśmy pracować. Poznanie struktury firmy, branży w której działa, produktów lub oferowanych usług i innych informacji na jej temat jest niezbędne. Takie informacje dobrze jest wydrukować, by w każdej możliwej chwili móc je przeanalizować raz jeszcze. Ten proces jest podobny do przygotowań do egzaminu w szkole. Zdobyta wiedza na temat pracodawcy działa na naszą korzyść, wskazuje rekruterowi, że dokładnie przemyśleliśmy swoją rolę w firmie. Dobrze jest poznać imię i nazwisko osoby, która będzie prowadziła rozmowę i jeśli jest to możliwe, dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Łatwiej będzie rozmawiać.

Dzień rozmowy kwalifikacyjnej

Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba przede wszystkim wypocząć. Nie można się także na nią spóźnić. Istotne jest zadbanie o swój wygląd. Więcej informacji na ten temat przeczytamy w artykule „Jak wybrać strój na rozmowę o pracę? Poznaj aktualny dress code”. Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna jest dla wielu stresującą sytuacją. Musimy umieć odpowiedzieć sobie na  pytanie, czego się boimy? Przecież świat się nie kończy tylko na tym spotkaniu. Postrzegajmy wywiad jako miłą rozmowę biznesową dwóch równorzędnych partnerów. Jeżeli damy z siebie wszystko, to nawet w przypadku odmowy nie będziemy mieli sobie nic do zarzucenia, a zdobyte doświadczenie może nas wiele nauczyć. Warto zadbać o pierwsze wrażenie. Pamiętajmy, że trzeba być uprzejmym, ale także pewnym siebie.

Pracodawca stawia na konkrety

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba umieć poprawnie się wysławiać i konkretnie odpowiadać na pytania. Przygotowanie pod tym względem jest bardzo ważne. Podczas rozmowy mogą paść pytania, które nas zaskoczą. Nie dajmy tego po sobie poznać. W artykule jaki opublikował portal „jobs.pl” możemy dowiedzieć się więcej na temat „jakie trudne pytania mogą zostać zadane podczas rozmowy o pracę?”. Pod koniec rozmowy zwykle można zadawać pytania rekruterowi. Zdecydowanie zaleca się bycie aktywnym, Jest to dokonały moment na wykorzystanie zdobytej o firmie wiedzy. Pytania z naszej strony mogą dotyczyć spraw związanych z organizacją pracy, współpracownikami czy kierunkiem rozwoju, jaki obrało przedsiębiorstwo. Pracodawca ma wtedy możliwość lepszego poznania potencjalnego pracownika firmy. Bierność jest tutaj niewskazana.

By dopełnić całość, warto podziękować przez e-mail za możliwość spotkania. To pozwoli podsumować najbardziej istotne sprawy, jakie zostały poruszane podczas naszej rozmowy. Oczywiście nie każda rozmowa kwalifikacyjna kończy się sukcesem, jednak postarajmy się dostrzec nawet zalety niepowodzenia. Każde zdobyte doświadczenie jest na wagę podpisania umowy o pracę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here